Donedávna byly ,,myšlenkové mapy'' nebo GTD techniky (Getting Things Done) známé jen těm, kteří se o ně zajímali a ve svém zaměstnání s nimi pracovali. Sushi bylo předražené a dělat jej doma se většinou nedařilo. Dnes si můžete pozvat lektora z Naučmese.cz na kávu a on vám vysvětlí, jak pomocí myšlenkových map prezentovat nebo je využívat k zaznamenávání schůzek. A nebo se můžete přihlásit na kurz a naučit se dělat skvělé sushi doma.
Před rokem spustili čtyři kamarádi neobvyklý projekt. Portál, kde se každý může stát lektorem. Každý, kdo se rozhodne, že něco umí, může připravit kurz čehokoliv a nechat si za něj zaplatit. Do té doby byla taková forma vzdělávání výsadou vzdělávacích agentur a kurz pletení košíků jste v podstatě sháněli marně. To však projekt Naučmese.cz změnil.
Adam Marčan je jedním z tvůrců projektu, a proto jsme se rozhodli vyzpovídat jej a dozvědět se, jak se portálu daří a jaké jsou jejich další plány do budoucna. Navíc mají roční výročí, a tak jim k narozkám rádi věnujeme trochu prostoru u nás na kavárně a Naučmese.cz vám blíže představíme.
Adame, můžeš představit Naučmese.cz?
Naučmese.cz spojuje lidi s touhou něco nového se naučit a ty, kteří chtějí své znalosti předat dále. Jednoduše: každý může naučit kohokoli cokoli. Projekt je naše srdcová záležitost, za první rok se nám povedlo vytvořit poměrně velkou komunitu lidí, kteří opakovaně chodí na kurzy, lektorují a navštěvují své kurzy mezi sebou.
Celkově je kolem projektu až zázračně pozitivní atmosféra a negativní komentáře na naši adresu bych napočítal na prstech jedné ruky.
Do projektu jsou silně vtisknuty naše vlastní hodnoty: to, co je pro nás v životě důležité a správné. Mohl bych je tady vyjmenovat, ale přijde mi lepší, než se štítkovat, aby se o nich lidé přesvědčili z naší práce a komunikace.
Z každé přihlášky na kurz si bereme 20% provizi, 80 % zůstává lektorovi.
A jsme čtyři: Adam, Honza, Pepa a Alžběta a mimo Naučmese.cz máme každý svoje vlastní klienty a další projekty.
V čem je projekt, kromě konceptu, unikatní?
Nyní už určitě komunitou, která se kolem vytvořila, a tím, že všechny naše kurzy jsou „off-line" a lidé se sejdou tváří v tvář. Myslím, že poměr nově nabytých znalostí a setkání nových lidí (se stejným zájmem) je zhruba padesát na padesát. Mám tedy občas pocit, že některé známé tváře se už na kurzy chodí spíše seznamovat.
Kde vznikl nápad vytvořit projekt Naučmese.cz?
Nápad vznikl na konferenci WebExpo, kde za mnou můj kamarád Honza přišel s tím, že podobný koncept funguje v USA a rád by to zkusil u nás v Česku.
Máte za sebou rok fungování, kolik kurzů bylo prostřednictvím Naučmese.cz vypsáno a kolik lidí se na ně přihlásilo?
Kurzů bylo vypsáno přes 250. Ne o všechny byl zájem, a naopak některé fungují celý rok a pořád jsou vyprodané. Nyní máme přibližně 2 200 přihlášek a lektorům jsme za první rok fungování pomohli jejich vášní vydělat 650 000 Kč. K našim první narozenínám jsme připravili tuto krásnou stránku s příběhem . Každý den web průměrně navštíví necelá tisícovka lidí.
Který kurz byl nejvtipnější, nejdivnější, zkrátka pověz nám pár slov o tom, jaké kurzy na Naučmese.cz mohu najít?
Mezi kurzy se objevují speciality jako Běhání na boso, Bičování nebo Partnerská bondáž. Mezi nejúspěšnější kurzy patří například Konec biflování, Punkové podnikání, Fascinující svět přírodních akvárií, Umění slov, Letem světem značek, GTD a myšlenkové mapy za kafe, Naučte se dělat skvělé sushi.
Garantujete nějak kvalitu? Nebo je to opravdu jen na lidech, jestli postaví dobrý kurz, na který se někdo přihlásí nebo ne?
Když nebude účastník spokojen, vrátíme mu bez řečí peníze. Zatím se to však nestalo. Pokud by k něčemu takovému došlo, probereme to důkladně s lektorem, sjednáme nápravu, případně ukončíme spolupráci.
Nové lektory nijak zvláště nekontrolujeme. Je to hodně o intuici, člověk často vycítí, zda má zájemce o pořádání kurzů dostatečné kompetence a komunikační dovednosti.
Museli jste za rok působení nějaké kurzy zrušit nebo odmítnout lektory?
Určitě. Spousta kurzů zanikla, nebyl o ně zájem. S některými lektory, kteří nebyli schopni dotáhnout své kurzy na námi požadovanou kvalitu, jsme spolupráci ukončili dříve, než začala. To celé však považuji za přirozený a čisticí proces.
Když se chci stát lektorem, pomůžete mi?
Ano! Moc rádi s tebou projdeme koncept tvého kurzu, prodiskutujeme cenu, pomůžeme najít lepší fotku či případně opravíme gramatiku. Navíc taky máme naši úžasnou Příručku lektora .
Naučmese.cz je v podstatě takový obchodní dům vzdělávání. Přijdu, procházím různé kurzy a na některé se přihlásím. Nakupují zde třeba i firmy kurzy pro své zaměstnance? Stalo se, že někdo koupil více míst na nějaký kurz najednou?
Ano, občas se to stane, nejsou to třeba desítky přihlášek najednou, ale někdo například pošle 3-4 své zaměstnance na některý z kurzů. Pro naši filozofii je však mnohem příjemnější, když chce jít účastník na kurz sám od sebe, než když ho tam pošle jeho nadřízený.
Jaké jsou plány s Naučmese.cz?
Snažíme se vytvořit další lokální komunity, nyní se krásně rozjelo Brno a brzy snad i Ostrava, Olomouc a další větší města. Neusínáme na vavřínech a naši službu dále vylepšujeme: zanedlouho spustíme uživatelské profily, sofistikovanější vyhledávání napříč webem a na podzim chystáme vlastní jednodenní festival NaučmeseFest.
Chystáte nějaký další podobný projekt?
Jiný projekt neplánujeme, avšak pokud se to povede, tak už v létě by mohlo fungovat Naučmese na Novém Zélandě a uvažujeme rovněž o expanzi do dalších zemí.
Adame, do dalších let přejeme hodně štěstí, spoustu spokojených lektorů a vyprodaných kurzů.
Zakládající barista HR kavárny, konceptuální performer a konzultant v oblasti Human Relations a inovace spolupráce.