Téma
Téma

Většina startupů na začátku peníze nepotřebuje – rozhovor s investorkou Margaretou Křížovou

31.12.2013  Petr Skondrojanis 1  komentářů

O Margaretě Křížové si většina lidí myslí, že investuje do startupů hlavně peníze za konkrétní menší podíl ve firmě. Ano, tak tomu možná bylo v pořadu Den D, ve kterém Margareta Křížová učinkovala a odkud ji také zná většina lidí. A u některých projektů tomu tak skutečně je. Avšak úplně celá pravda to není...

Margareta totiž do vybraných projektů investuje převážně své kontakty a své znalosti. Tvrdí, že většina začínajících startupů vůbec nepotřebuje peníze, ale stačí jim dobrá rada, takzvaná optimalizace nápadu a pak často i kontakty. A úplně nejvíc potřebují cítit, že jim někdo věří.

Margareta se od ostatních investorů odlišuje tím, že není pohlcena vlnou technologického pokroku a nezaměřuje se tudíž na „sexy" technologické startupy s exitovou strategií do Silicon Valley, naopak ji zajímají i jiné oblasti, hlavně ty, které jsou prospěšné lidem. I proto pořádá diskuzní večery v kavárně Černá labuť s názvem „Všichni jsou v Silicon Valley, jen já mám obchod v naší ulici", kde radí podnikatelům třeba to, jak na marketing, když nemají miliony na reklamu. 

Mne ale nejvíce zaujalo to, že Margareta Křížová do vybraných projektů investuje hlavně sebe, své srdce, svou energii. Proto hledá takové projekty, které jí osobně davají smysl. Byznys plán je až na druhém místě. 

Více o Margaretě Křížové na www.ceag.cz/19/margareta-krizova-mba  a margaretakrizova.com .

Rozhovor byl natáčen v technologickém inkubátoru Wayra, kde společnost Telefonica každý půlrok podporuje deset startupových týmů.

Kamera a zvuk: Libor Kozák

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy