Téma
Téma

Václav Horník (windguru): Tu radost bych jako účetní v životě nezažil

09.01.2014  Radim Koštial 5  komentářů

Když mi loni surfeři v Portugalsku ukázali internetový server windguru.com, nerozuměl jsem vůbec ničemu. Pak jsem pomalu pochopil ten detailní chuchvalec informací jako rychlost větru, směr větru, výška vln, frekvence vln, směr vln, teplota atd. atd. To vše navíc skoro pro jakoukoli pláž na světě, v hodinových intervalech a na několik dní dopředu. Stejně tak jsem pochopil, že tyhle tabulky, grafy a mapy používají téměř všichni, kteří jezdí na surfu, windsurfu a kitu, všude na světě. Co jsem ale nepochopil vůbec, bylo to, že tuhle globálně oslavovanou aplikaci stvořil Čech z naší suchozemské kotliny. Nedalo mi to pokoj, dokud jsem Vaška Horníka nevypátral a neukecal ho k rozhovoru pro HR kavárnu.

Vašku, bezpodmínečně mi musíš vysvětlit, jak je možný, že kluk z Česka vytvoří něco, na co přísahaj surfaři na celým světě! Jak to vzniklo?
Ty jsi poznal windguru přes surfaře na vlnách, ale na ně to vlastně nebylo zaměřený. Já to ani neumím, to je nejtěžší disciplína na prknech. Mě totiž vždycky bavil windsurfing. Táta ještě za hlubokýho totáče postavil prkno, splácali ho se sousedem na půdě, takže já jsem na tom stál poprvé asi ve třinácti. Hrozně jsem tomu propad, pořád jsem jezdil, no a vždycky předtím jsem taky sledoval předpovědi počasí, tenkrát nebyly nikde jinde, jen v rádiu. To je strašně dávno, skoro třicet let. (smích)

A předpovědi v rádiu ti nevyhovovaly, takže sis začal dělat svoje?
Já jsem začal chodit na vysokou školu, ekonomku, a tam byl internet. A já tam pořád hledal všechno o surfingu a taky předpovědi počasí. Zjistil jsem, že existuje něco jako předpovědní modely, tak jsem je furt studoval. No, a protože mě internet a počítače bavily, tak jsem si vytvořil první stránku o sobě a měl jsem tam různý odkazy na počasí a předpovědi. Potom jsem objevil zdroj, odkud byly ty data, ty čísla. A protože jsem uměl programovat, tak jsem si vyrobil stránku, která mi ty data někde vzala a přeformátovala je do týhle tabulky, co znáš. Chtěl jsem prostě vidět detailní předpověď pro daný místo, dopředu, jednoduše a rychle. Takže jsem to vytvořil pro všechny čtyři český spoty, to znamená pro čtyři naše hlavní jezera a přehrady, kde se jezdí. Měl jsem to na svý stránce a ono to vzbudilo nadšení, a dokonce jsem za to od jednoho surfshopu dostal jako pochvalu 10% slevu, říkali mi: to máš za to, žes to tak pěkně udělal… (smích)

To bylo asi tak kdy?
Někdy koncem devadesátých let. Česko jsem měl pokrytý, tak jsem to začal dělat i pro zahraniční lokality. Začal jsem s notoricky známejma místama, kde se surfuje. Takže jako první jsem dal Mauí na Havaji, to je taková mekka surfingu. Nějak se to postupně rozkřiklo, na stránku začali chodit i lidi ze zahraničí a začalo se to rozšiřovat, no. Já jsem to ale nikde nikdy neinzeroval, šířilo se to asi jenom tím, že to lidi bavilo a líbilo se jim to a řekli o tom dalším a pak jsem najednou zjistil, že už mám mnohem víc přístupů ze zahraničí než z Čech. Pořád se to rozšiřovalo a rozšiřuje, ale ten můj úplně původní formát, ta tabulka s číslama, co jsem si kdysi udělal pro sebe, to je pořád stejný.

Byl v průběhu toho nějakej zásadní moment?
Asi tehdy, když se o tom dozvěděli lidi tady z Ústavu informatiky, který pracujou s modelem počítání vývoje počasí MM5 a jejich předpovědi se jmenujou Medard. Pozvali mě k nim, předvedli mi ten jejich model a vymysleli jsme, že by do windguru šel importovat. Měli ho sice jenom pro Českou republiku, ale mnohem podrobnější, jemnější.

Abych to dobře pochopil, model je to, co do detailu počítá pravděpodobnej vývoj počasí, je to tak?
Přesně tak. Ten model, ze kterýho jsem celou dobu vycházel, je model americkej, z jejich Ústavu pro oceán a atmosféru. Na tomhle modelu je zajímavý to, že je volně k dispozici komukoli, to znamená, že ho kdokoli může používat na cokoli. Je to globální model, kterej počítá celou zeměkouli, ale je relativně hrubej. Tehdy měl rozlišení přibližně sto kilometrů, dneska už má mnohem míň, myslím, že asi dvacet sedm kilometrů. Představ si to jako mřížku, kde je průměrná vzdálenost těch bodů asi padesát kilometrů, takže na Českou republiku těch bodů popravdě řečeno moc není. A na to je právě mnohem lepší ten náš model, kterej je mnohem hustší a zná třeba i terén a ta předpověď je potom logicky mnohem detailnější a spolehlivější. Takže ten model z Ústavu informatiky jsme do toho napojili a vymysleli jsme, že by se vlastně dala vytvořit nějaká placená verze, aby se to taky financovalo. Verzi s předplatným, která má předpovědi podrobnější, jsme spustili někdy v roce 2004. 

Co dá surfaři placená verze navíc?
Používá ten nejjemnější model a navíc je to aktuální, v tý verzi zdarma jsou ty údaje starší. To znamená, že za 20 eur na rok máš opravdu přesný a aktuální údaje. Ten rozdíl ale zas až tak zásadní není.

A ten českej přesnej model máte jenom na Česko, nebo už na celej svět?
Celej svět ne, ale postupně to rozšiřujeme. Nejdřív jsme pokrývali Česko, pak Evropu a postupujeme dál.

Já se totiž dočetl, že máš u surfařů mezi konkurencí pověst nejpřesnějšího serveru!
(Smích). Tak to nevím, možná to je jenom pověst, možná to je tím, jak je to u nás poskládaný a přehledný.

Jak tedy s českým předpovědním modelem postupujete do světa?
My jsme se s tou partičkou lidí z Ústavu informatiky dohodli na tom, jak to mezi náma bude fungovat organizačně a taky finančně. Nakoupily se servery, který počítaj počasí jenom pro windguru a samozřejmě pro oblasti, který jsou zajímavý pro surfaře. Vzali jsme nejdřív Evropu a postupně přidáváme další oblasti, udělali jsme třeba Kanáry, jižní Afriku, Jižní Ameriku a jdeme dál. To, co jsme ještě nepokryli vlastním modelem, pokrýváme pořád tím americkým. Rozlišení pro Evropu máme v devíti kilometrech, ale Česko ve třech kilometrech, a to už je asi sedmadvacetinásobně náročnější na výpočet

Takže systém vyprodukuje jenom hromady čísel?
Přesně tak, a moje aplikace to nasází do tabulek, nakreslí sama mapy apod.

Nevím, jestli si to uvědomuješ, ale podle nějakýho Vaška Horníka se každý ráno u snídaně tisíce surfařů na celým světě rozhodujou, na kterou půjdou pláž a kdy. Dochází ti to?
(Smích). Asi jo. Ale jednou jsem udělal na Apríla vtípek v předpovědi na naše Nechranice. Bylo hnusně a najednou jsem dal na víkend vlny deset metrů, 25 stupňů, slunce, jasno. (smích) Jasně, že to cejtím, že se tím lidi říděj, ale neměli by tomu věřit až moc, je to jenom předpověď, pak jsou zbytečně zklamaný, když to někdy nevyjde.

Máš vůbec čas na vlastní surfování?
Mám, ale čím dál míň, mám taky rodinu, děti…

Kolik ti vlastně je?
Teď mi bude čtyřicet. Ale pořád tím žiju. Takže když se třeba plánuje dovolená, tak se plánuje zásadně podle toho, aby tam byl vítr.

Manželka taky jezdí?
Manželka bohužel nejezdí, takže se asi dá říct, že tím zřejmě tak trošku trpí. (smích)

Z čeho jsi vůbec žil během vytváření windguru?
No, já jsem studoval účetnictví a daně, ale už na škole mi došlo, že žádný účetnictví dělat nechci, navíc mě bavily počítače a internet. Takže jsem po škole nastoupil do Globe Internet, kde jsem programoval nějakej systém, ale bokem jsem dělal na windguru. A v tý době jsem z toho začínal už mít příjem, kterej nebyl nijak závratnej, ale mě to bavilo. Windguru postupně rostlo, až jsem jednoho dne odešel a začal se po čtyřech letech věnovat jenom tomu. Teď už mě windguru asi osm let živí.

Myslel jsi ze začátku na to, že se tím budeš jednou živit?
Vůbec ne, to jsem vůbec neřešil, prostě mě to jenom bavilo. Fascinovala mě možnost udělat předpověď a lákalo mě to, že to bude někomu užitečný. Tu radost bych jako účetní v životě nezažil. A ten pocit, že to používá tolik lidí, převáží cokoli. Já jsem vlastně ve firmě, kromě chvilky v Globe, nepracoval nikdy. Vidím svoje spolužáky, co nastoupili do těch velkejch firem, jak tam stoupaj, dělaj kariéry… Já vlastně ani nevim, jestli bych to uměl. (smích)

A je to už dobrej byznys? Živí tě to dobře?
Živí mě to dobře.

Co nese ten hlavní příjem? Předplatný, nebo reklamy?
Obě části jsou asi tak srovnatelný.

Kolik máš na server přístupů, návštěv?
Asi dvacet milionů měsíčně. Většina je z Evropy, hlavně tradiční surfařský země jako Francie, Portugalsko, a teď se hodně rozjela Jižní Amerika a nejvíc Argentina. Vtipný je, že to tam používaj třeba i farmáři, protože jim to dokáže udělat detailní předpověď pro jejich lokalitu, kde maj pole. Pláž je vůbec nezajímá.

A systém jede sám?
Jo, v podstatě to jede samo, ty stroje jsou spolehlivější, než si myslíme…

Nepřijdeš si někdy jako osamocenej vlk?
Někdy jo, ale teď mám kolegu, tak jsme dva. Ale mně to nevadí. Navíc se to dá dělat odkudkoliv, já tady vůbec nemusim bejt. To nejdůležitější na tom pro mě je svoboda. Já bych možná potřeboval lidi, kterejm bych to předal, aby to dělali za mě, ale to bych je musel nejdřív hledat. Zatím mi přišlo, že nejefektivnější způsob, jak to dělat, je, když si to dělám sám. Zatím jsem prostě nedošel k tomu, abych to rozšiřoval jako firmu.

Buduješ windguru jako svoje rodinný stříbro, nebo si umíš představit, že to jednou prodáš?
Asi si to umím představit, ale vůbec na to nemyslím. A taky si řikám, že kdybych to prodal, tak co bych vlastně dělal? (smích) A do čeho bych ty peníze investoval? Mně to přijde, že takhle je to investovaný dobře.

Co chystáš dál?
S mým novým kolegou jsme vymysleli windguru stanici. Jsou to vlastně stanice na měření větru, který chceme dávat na pláže, budou online a předpověď se podle nich bude přesně aktualizovat. Prostě věc, která bude určená primárně pro surfaře, kitaře, kiterský školy. Chceme udělat něco speciálního, co tu ještě není – měřicí stanice přímo pro ten spot, připojený k internetu. Ještě nemáme vyrobenou ani jednu, ale už jsme jich pár prodali.

Když jedeš do světa surfovat, poznávaj tě?
Oni mě neznaj a já to nikomu neřikám, že to jsem já. Navíc ono ta předpověď taky někdy nevyjde… (smích) Ale ne, teď vážně – když přijdu na pláž a tam visí vytištěná denní windguru předpověď, tak si řikám, že to asi funguje dobře, že to mělo smysl… To je fantastickej pocit.

Vašku, díky moc za rozhovor. A taky přeju, ať se windguru a tobě osobně daří.


Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy