Téma
Téma

Seberozvoj. Co je a není v silách HR?

12.11.2012  Martin Hudeček 2  komentářů

Seberozvoj je klíčem k rozvoji podniku. Klíčem, který je univerzálním a hodí se snad na všechny situace.

Jako HR manager/ka MUSÍTE zajistit seberozvoj svých lidí. Jako zaměstnanec MUSÍTE pracovat na svém seberozvoji. Oba máte stejný cíl a můžete se vydat různorodou cestou. Otázkou našeho tématu tedy není JESTLI “sebe rozvoj”, ale CO? a JAK?.  Úkolem HR je definovat cíl, zadání, výstup. To, čeho má být „seberozvojem“ dosaženo. Myslím, že 99 % HR managerů není kompetentním zadavatelem (pro kouče či jiné formy podpory seberozvoje).

Krucinál, jak to napsat. Jak říct, co mi chybí u všech, kteří se zaštiťují zkratkou HR? Jsem člověk z byznysu, podnikatel, CEO, obchodník. Od svého HR očekávám, že mému byznysu rozumí podobně jako já. Je mým partnerem, který ví lépe než já, co potřebuje firma od svých lidí teď a co bude potřebovat v budoucnu. Je partnerem pro klíčové diskuze o současnosti i budoucnosti našeho podniku. Zajímá se o vše, ne jen o svou specializaci.

Moderní HR management nepotřebuje, abych jako CEO určoval, co potřebuji od svého HR. Ví to. Moderní HR je přímou součástí řízení byznysu, spoluvytváří naši firemní strategii. Nečeká, až dostane zadání.

Vezměme si příklad využití kouče jako nástroje pro zajištění rozvoje lidského kapitálu. Ano, myslím si, že HR manager musí být schopen určit kouči takové zadání, které je prokazatelně užitečné pro firmu stejně tak, jako musí být schopen určit zadání kouči z pohledu toho, komu chce kouče nabídnout. Nesmí čekat na chvíli, kdy někdo ve firmě bude schopen takové zadání dát. A stejně tak nesmí čekat na to, až jednotlivec či tým bude tzv. schopen kouče využít. To už je pozdě. Ten, kdo je samostatně schopen kouče využít, ten k tomu nepotřebuje HR.

Jaká je realita, kterou kolem sebe vnímám (a rád se nechám přesvědčit o tom, že je vše jinak). V HR je vše s jednou výjimkou. A tou je byznys. Jak se definuje člen HR týmu? Cítí se být primárně součástí týmu, který dosahuje obchodních výsledků? Nebo se definuje jako někdo, kdo tento tým podporuje. Miluje byznys své firmy? Zajímá se o něj? Dělal někdy v byznysu? Ne. A to je potíž.

Osobně bych se moc přimlouval za to, aby každý pracovník HR musel udělat pověstné Baťovské kolečko. Pracovat nějakou dobu na pobočce, prodávat produkty svého podniku, podílet se přímo na jednání se zákazníky a dodavateli. A s touto výbavou, kombinovanou s psychologickým vzděláním, je kompetentním zadavatelem pro kouče. A současně je partnerem pro svého CEO. Není „jen“ specializovanou jednotkou, která si hledí svého úkolu. Získává nadhled, schopnost dívat se na celou firmu ve všech klíčových souvislostech.

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

 
 

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy