Téma
Téma

Radim Koštial zve na měsíční téma – Management 21. století

01.11.2012  Radim Koštial 0  komentářů

Čím je pro mě téma Management 21. století? Zažil jsem start-up, poznal jsem střední i velkou firmu, nadnárodní korporaci. Setkal jsem se s mnoha šéfy, manažery, vizionáři i neschopnými statisty. Zažil jsem akvizice a mísení kultur, měl jsem tu čest s pestrou variabilitou byznys prostředí v různých kontinentech, kulturách a náboženstvích.

To všechno znamenalo opravdu mnoho lidských osobností, kultur a povah. A tím pádem také i mnoho manažerských stylů. Co kus – to originál. To vše mě také neskutečně obohatilo.

I já jsem svůj a mám svůj styl, který nemusí vyhovovat každému.  Jako když otáčíte jedním ze dvou magnetů, je ten druhý buď přitahován nebo odpuzován. Tak takhle přesně na mě vždy působili různí manažeři či lídři. Technokratičtí, sebevědomí a odosobnění manažeři byli pro mě vždy tou odvrácenou stranou, tou odtlačující (nechci říct odpuzující...) stranou magnetu.

Na druhou stranu jsem měl vždy slabost pro lídry, kteří třeba i mohli dělat chyby, mohli jít jako berani metodou pokus-omyl, mohli se rozhodovat impulzivně a často špatně, ale měli v sobě to těžko popsatelné „něco“. Mluvím asi o charizmatu, vizionářství, přirozeném leadershipu, kreativitě, ochotě riskovat a neustálé odvaze jít dopředu.

Tyto vlastnosti bych nejraději viděl u všech, vím ale, že to možné není. Vizionářský charizmatický lídr přitahuje lidi jako ta správná strana magnetu. A pokud se svým týmem má projekt, který má smysl a společně sdílejí vášeň pro věc, není nic, co by je zastavilo a lidi jsou pro věc ochotni potit krev. Tohle nacvičit nejde, s tím se buď narodíte nebo ne. Přirozenou autoritu ale získat lze : dlouhodobou integritou, pevností zásad, schopností dát věcem smysl, odhodláním mít v autobusu ty správné lidi, empatií, úctou k lidem, férovostí, pozitivitou, úctou a respektem k lidem a jejich práci a názorům.

K tomu všemu chci přidat i sociální a hodnotový rozměr. Moderní manažer ví, že je součástí komunity a společnosti a ke svému byznysu nepřistupuje stylem po nás potopa, ale naopak se zájmem přinést něco dobrého i společnosti. Důraz na hodnoty vůbec vidím jako jeden z důležitých rysů lídra. Stejně tak jako zdravý a obyčejný rozum a realismus a pružnost v přizpůsobování se novým trendům v práci. Náš systém práce se mění, je mnohem rychlejší, virtuálnější a zároveň více kooperativní a flexibilní.

To vše a jistě mnoho dalších vlastností by – podle mého skromného názoru – měl mít manažer či lídr 21. století. Uznávám, že moje názory v plné škále a bez úprav nemusí vyhovovat všem. Někdo může pochopitelně jít ještě dál a přidat duchovnost, flexibilitu atd atd atd.

Rád jsem přijal nabídku HR kavárny stát se garantem tématu Management 21. Století. Kromě velké pocty cítím také závazek a odpovědnost. A zároveň se těším na pluralitu, inspiraci, debatu, výměnu názorů. Chci svoje téma stavět barevně a zajímavě. Dopředu děkuji všem, kdo se zúčastní za jejich názory a čas, který společně se mnou této výzvě věnují.

Těším se a díky.

Radim Koštial

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy