Téma
Téma

Nenahraditelnost se snadno stane pro člověka klecí

26.11.2012  Martin Hudeček 0  komentářů

Pokud jste ještě na cestě k vrcholu, trénujte sebereflexi.

Sebereflexi jako schopnost vnímat co dělám, proč to dělám, o čem přemýšlím a proč o tom tak přemýšlím...a to vše ideálně v jeden okamžik a online. A k tomu je hledání svých klecí skvělým tréninkem. Každý z nás je má...

Díval jsem se za obzor,

vnímal jsem svou touhu být

žít životem a to všechno mít.

 

Marně hledal jsem svůj vzor

i začal jsem si jej sám šít.

Proč toužíme po skvělé práci u mezinárodní prestižní firmy nebo chceme založit vlastní? Jak vypadá vrchol našeho snažení? Máte to, vidíte ten obrázek cíle? Jak se jmenuje vaše pozice? Kolik máte podřízených? Cestujete? Tak si ten obrázek podržte. Smyslem textu není vás od něj odradit, smyslem je upozornit na svůdné nebezpečí, které na cestě leží. Tím je nenahraditelnost.

Stát se nenahraditelným v zaměstnání má jistě své výhody. Máte velkou míru jistoty, že vás nikdo nevyhodí. Vaše ego dostává od okolí denně potravu ve formě důkazů o vaší nenahraditelnosti. Paráda...A pak přijde den, kdy si uvědomíte, v jaké zlaté kleci vlastně žijete. Je sice zlatá, jistá, naleštěná...je to ale KLEC.

A vy se jednoho dne probudíte a uvidíte ji. Tedy ve skutečnosti už vám něco ve vás několi měsíců či let říkalo, že se něco blíží. Cítili jste nervozitu a nevěděli jste, kde se bere. Co teď? Budete mít sílu udělat změnu? A když už se rozhodnete... Co bude se stávajícím podnikem, týmem, projektem? Zhroutí se? Pravděpodobně ano.

A ještě jeden pohled. Jaká je cena manažera, který se činí nenahraditelným? Ruku na srdce, vzali byste do týmu někoho, kdo má v životopise to, že jeho odchod znamenal vysokou ztrátu a ohrožení celého podniku, rozpad týmu? Je to důkaz schopnosti, nebo neschopnosti? Co si počnete s panem nenahraditelným, až se stane nenahraditelným i pro vás?

Co tedy s tím?

Najděte si důvěryhodnou pomoc. Sami to nezvládnete. A nebo ano, ale zbytečně to bude bolet. Pomoc vám poskytne dobrý kouč. Ne, vážně. Je naivní vydávat se na vrchol nejvyšší hory bez průvodce. A dejte mu zadání. A to je klíč. Donutí vás přemýšlet, co potřebujete po někom, kdo vás má zbavit potřeby nenahraditelnosti. Co má místo toho?

Rozhlédněte se a svou pozornost soustřeďte na sebe. Buďte k sobě kritičtí a ptejte se, co z toho, co děláte, děláte pro posilování své nenahraditelnosti. Ne, já neříkám, že s tím máte přestat. A neříkám ani, že se vám ve zlaté kleci nebude líbit. Říkám, že byste v prvním kroku o té kleci měli vědět. Zjistíte, že ji vlastně máte rádi.

Řešení otázky, jak se z klece dostat, je až druhý krok. Vážně. Musíte vědět, kam a až potom řešte jak. Počítejte s tím, že to bude nějakou dobu (já myslím, že tak tři roky) trvat. Vaše práce je váš život. Vaše nenahraditelnost je vaše potrava, sebeurčení, sebehodnocení... stejně jako jste nenahraditelní pro svůj podnik, projekt, tým, tak on je nenahraditelný pro vás. Svoboda, to je také schopnost unést nahraditelnost...

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

 
 

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy