Téma
Téma

Pravda nebo lež?

03.01.2013  Dagmar Suissa 0  komentářů

‘Olivový olej je úžasný. Používá se k vaření, dochucování...Voda je úžasná. Používá se k vaření, uhasení žízně...Obojí je vynikající pro svůj účel. Když je ale slijete dohromady, uvidíte, že se přirozeně nepropojí. To samé platí o byznysmenech z různých kultur. Přirozeně se nepropojí, ale přesto mohou – a často také musí – být součástí jednoho receptu. Ten by totiž bez jednoho z nich nefungoval.“

Líbí se mi tato metafora, kterou Brooks Peterson používá v jedné ze svých knih o kulturní inteligenci. U řady věcí je sporné, zda jsou závislé na vrozeném talentu nebo se k nim lze dopracovat upřímným zájmem, úsilím a poctivou dřinou. V případě, kdy se potkávají lidé z různých kultur, je ale jedna věc jistá: úspěch je ve velké míře závislý na respektu vůči jinakosti a na zájmu dozvědět se o jiné kultuře více. Zní to samozřejmě. Přesto ruku na srdce: snad každý z nás, kdo někdy něco musel vyřešit s Nečechem, problém řešil na pozadí svých vlastních zažitých postupů, zvyků, předpokladů, uspořádání jazyka... A Nečech s námi třeba jednal stejně. A často se to celé neobešlo bez frustrace...vzájemné. Sami sebe zkrátka automaticky chápeme jako normu a vše ostatní jsou odchylky, které nám náš systém nabourávají a nutí nás vykročit ven z vlastní klece komfortu.
Mám zkušenost, že s jinými národy se vychází mnohem lépe, když člověk zkrotí vnitřního sebeználka vydávajícího se za všeználka a věnuje poctivý čas poznávání běžností za hranicemi našeho mikrosvěta.

Máte-li chuť utvořit si představu o vlastní připravenosti k plnohodnotnému „setkávání napříč kulturami“, můžete využít tento krátký kvíz.

Pravda nebo lež – kvíz o vaší připravenosti na ostatní kultury

A máte-li chuť se o ostatních kulturách dozvědět více, s radostí se s vámi podělím o stránky , na nichž najdete inspirující informace o více než 80 zemích světa, náš kvíz vznikl právě díky těmto stránkám.

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy