Téma
Téma

V kanceláři nic nevymyslíš

06.10.2016  Martin Hudeček 505  komentářů

Každý den je to stejné. Ráno vstaneš, postaráš se o rodinu, sedneš na MHD či do auta a jedeš do práce. Vejdeš do kanceláře, pozdravíš se s kolegy, uvaříš si kávu a posadíš se za svůj stůl. Pustíš počítač a jdeš na e-maily. Potom spěcháš na jednání a další jednání, pauza na oběd, papíry, schůzka a hurá domů. Otevřeš dveře svého bytu a tam čeká další rutina. Večer sklenka vína, morbidní seriál plný kostí, mrtvol, dobra a zla. A tak to běží den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem. A v rádiu ti už od úterý říkají, že vysněný víkend se blíží. Hurá, žít začnu o víkendu.

Ilustrační foto: OuadiO, Flickr.com

Anebo?! Nebo chceš žít každý den. Potřebuješ růst, posouvat se, inspirovat. Jsi v roli lídra, manažera, podnikatele, aktivního člena týmu. Tvým úkolem je dodávat energii, provokovat ke změnám, rozhodovat, myslet, podporovat. Vědomě dělat to, co považuješ za užitečné. Udržet si nadhled, myslet na lidi ve svém týmu, chápat trendy, které ovlivňují tvoji práci. Učíš se ze svých zkušeností, situací, do kterých se dostáváš, setkání a rozhovorů, které realizuješ. To, co se naučíš, potom přinášíš svému okolí. Jsi inspirací, vzorem, přítelem. Jsi vzorem pro své děti, své kolegy, zákazníky, obchodní partnery. Dokážeš se na sebe, situaci, problém a život samotný podívat z nadhledu. Vidíš to, co jiní nevidí, a tím obohacuješ společné dílo. Máš nadhled.

Lidé, kteří chtějí být lídry, vést lidi a projekty, ti všichni už konečně musí vystrčit paty z kanceláře a jít na ulici. Peníze, inovace, inspirace, to vše je tam venku. Být lídrem neznamená číst tunu knih, to prostě nestačí. Musíš jít mezi lidi, mluvit o svých myšlenkách, formulovat je do slov a článků, diskutovat, tříbit své myšlení. Jen tak se to vše dostane do tvého srdce a lidé kolem tebe ti uvěří. Jen tak se staneš dobrým rodičem, manažerem či kamarádem, se kterým lidé rádi tráví svůj čas.

Projekty, jakými je také HR kavárna, jsou skvělou příležitostí, jak zrušit stereotyp, nakopnout své myšlení a čelit svým strachům. To je to, co HR kavárna přinesla také mně. Nabídku stát se spoluautorem projektu HR kavárny jsem přijal okamžitě a dobře jsem udělal. Od první chvíle mi tento projekt přinesl do života výrazné obohacení. Donutil mě všímat si dění kolem sebe, být pozorný, žít TADY a TEĎ. Cesta MHD se stala dobrodružstvím stejně jako desítky setkání s lidmi, které bych jinak nepoznal. Každý článek, který jsem vytvořil, je výsledkem procesu, na jehož počátku je vědomé uchopení slov, jež létají v mé hlavě, a jejich formulace do takové podoby, kterou je možné předat dál. Každý článek mě učí čelit strachu z odmítnutí, kritiky, nesouhlasu s tím, co reprezentuji.

Projekty, které jsou postaveny na silné komunitě, mají ale ještě jeden zásadnější přínos. Nasedneš na jejich palubu a ony tě vedou tam, kam bys nikdy nešel. Vytáhnou těm tam, kam bys sám nedosáhl. Setkáváš se s lidmi, které bys nepotkal, a oni se stávají tvým přáteli. Přemýšlíš o tématech, která bys nepoznal, řešíš úlohy, které bys nevymyslel. Učíš se tomu, jak zůstat aktivní, jak dodržet své sliby, jak čelit svým pochybnostem. Učíš se být lídrem, podnikatelem, manažerem. Učíš se nadhledu, inspiraci. Vystoupil jsi ze své kanceláře a jsi na ulici.

Jak mi řekl jeden můj přítel: „Peníze leží na ulici, a ne v kanceláři.“ Za slovo peníze si dosaď cokoliv, ale vždy bude platit pravidlo, že v kanceláři nic nevymyslíš.

 

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

 
 

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy