Téma
Téma

Rozjímání o blbé náladě, radosti, závisti, nadšení a snění

03.05.2013  Monika Barton 2  komentářů

Taky vám přijde, že některé národy mají v krvi samy se přirozeně demotivovat a někteří jedinci v této disciplíně zvláště vynikají? Že to jedno procento nedokonalosti ve vašem projektu tito lidé vždy spolehlivě objeví a dají vám ho náležitě „sežrat“?

Demotivaci náš bývalý prezident, který měl cit pro jazyk a se slovy to velmi dobře uměl (ne, opravdu, ale opravdu nemyslím toho, co skončil letos!), nazval naprosto příhodně po česku – blbá nálada. Toto slovní spojení mu spolehlivě vytvořilo stejný pomník jako jeho divadelní hry. 

Co je a co vzbuzuje blbá nálada? Blbá nálada je pocit, že nic nemá cenu, že ať udělám, co udělám, tak rozdíl nezaznamenám, jen vyšťavím své síly a stejně bude všechno nanic. U toho to ale nekončí – rostoucí blbá nálada se proměňuje v bezmoc a jakési postupné zakuklení ve vlastním světě. To produkuje neochotu participovat na jakýchkoli společenských změnách a podnikat cokoli ve prospěch někoho jiného, než jsem já sám. Svět pak končí u rohožky našeho bytu anebo – příhodněji pro tuto HR komunitu – za hranou našeho pracovního stolu. Co je dál, nás nezajímá. Pomáhat? Sdílet? Sám nestíhám! Motivace? Jen do výše mého platu, prosím! Ať se každý stará o sebe a bude dobře.  

Jenže ono dobře není. Zejména pokud se někdo stará o sebe bez ohledu a na úkor těch druhých. A třeba si sem tam pomůže i podvodem. Víte, o čem mluvím? Vidíte to kolem sebe? I když možná patříte mezi šťastlivce, kteří se zatím nemusejí bát o svou existenci, možná i vás už zasáhla blbá nálada a nejistota, která s ní jde ruku v ruce. Poslední dobou je jí totiž v naší zemi docela hodně a rychle se šíří. A možná jste se právě teď rozhodli, že se vám to nelíbí a že s tím něco uděláte. 

Možná jste se dostali do fáze, kdy je načase vyhlásit blbé náladě boj a nenechat ji, aby se epidemicky roztahovala ve vašem okolí. A jako proti každé vysoce nakažlivé nemoci by proti ní mělo pomoci očkování – očkování hravostí, bláznivými nápady, legrací, kreativním tvořením. Pojďme dělat cokoliv, co nám bude dodávat radost. Radost má totiž jednu super vlastnost – radost si nepotřebujeme syslit jen pro sebe, protože sdílená radost není poloviční, ale dvojnásobná! Radost představuje nevyčerpatelný zdroj energie. Anebo přinejmenším takovým zdrojem být může – pokud se někdo nerozhodne systematicky vám tento zdroj ničit. 

V české kotlině se totiž stále ještě celkem hojně vyskytuje jeden velký nepřítel radosti, a tím je závist. Naštěstí už to ale není, co to bývalo. V Česku se začínají objevovat oázy radosti, které postupně ničí dosud dominující pouště závisti. Nevím, kudy chodíte vy, ale mně se v posledních letech daří vyskytovat na místech, kde se závisti vysloveně nedaří. Jsou to místa, kde se nesoutěží, kde můžete v pohodě ukázat, co se vám povedlo, a lidé kolem vás vám nejen zatleskají, ale ještě vás „olajkují“, aby o vás věděli i ostatní. Virtuálně i osobně. Přidají doporučení, jak dál, a propojí vás na lidi, o kterých si myslí, že by bylo užitečné, kdybyste se s nimi potkali. A vy tak nějak automaticky děláte to samé pro ně. Tady nejde o to, kdo je nejlepší a nejúžasnější, ale že jste součástí jakési nové komunity lidí, kteří se rozhodli blbé náladě a závisti aktivně postavit. A co je na tom všem nejzajímavější, a asi i velmi povzbuzující – takhle se dokážou chovat Češi (a Moravané a Slezané taky). ☺ Moc se mi líbí, že potkávám lidi, kteří dokážou motivovat sami sebe, a přitom se necítit ohroženi tím, že jsou obklopeni jinými schopnými lidmi. Lidé, kteří se naopak dokážou mezi sebou podpořit a „půjčovat si vzájemně křídla“. Mně tohle k zahnání mé vlastní blbé nálady stačí. A dává mi to energii sama vyrazit a udělat pro někoho něco milého. A nic za to nečekat pro sebe, ale poprosit – pošli to dál. Protože tam, kde jsou si i cizí lidé blízko, není pro blbou náladu už žádný prostor. Radost je jako sněhová koule, kterou jen musíme pustit ze svahu. 

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy