Stálé rubriky / Vzdělávání a seberozvoj
Stálé rubriky

TEDTalk: Sir Ken Robinson – Nastolme revoluci ve vzdělávání

27.09.2012  Petr Skondrojanis 0  komentářů

Rád bych Vás občas zásoboval některými TEDtalky, které mám já osobně rád a považuji je za nesmírně důležité. Proč jsou pro mne důležité? Protože přinášejí inovativní myšlenky, které mne dokáží nadchnout, které mne dokáží často dojmout a které mi vždy poupraví optiku, jakou se na některé skutečnosti dívám. Osobně si myslím, že platforma TEDx je sama o sobě revoluční a je obrovským zdrojem sebevzdělávání. Ale je to jen můj názor a nemusíte souhlasit.

Tento TEDtalk je z přednášky Sira Kena Robinsona – “Nastolme revoluci ve vzdělávání”. Je v podstatě hlavně o vzdělávání. O tom, že současný vzdělávací systém již nejde vyvíjet, posouvat a snažit se jej měnit mírným tempem, aby se nerozpadl. Současný vzdělávací systém je nutné zahodit a vybudovat nový. Mnoho myšlenek, které se studentům v rámci osnov podsouvají, již neplatí. A ani nemohou, protože, jak zmiňuje Ken Robinson, “byly vyvíjené pro potřeby 20. století”.

Ale i když mne vzdělávací systém velmi zajímá, sám mám dvě děti, které se budou v nějakém systému připravovat na samostatný život. Nejsem odborník na vzdělávání. A nechci se pouštět do jeho rozborů.

To, co mi v přednášce Kena Robinsona rezonuje, jsou jiné myšlenky. Jednak, že i v byznyse a v pojetí toho jak pracujeme, jsme již mnoho technik, metodik a postupů dávno přežili a je čas pro nová paradigmata. A ještě více upozornění, že jako lidstvo mrháme talenty! Že je mnohem více lidí, kteří přes týden přežívají a těší se na víkend, protože je nebaví, co dělají. Než lidí, kteří milují, co dělají a nedokáží si představit, že by dělali něco jiného. A počátek toho je ve vzdělávání. A co mne velmi vadí, že je kolem mne mnoho lidí, kterým to takto vyhovuje a třeba si to ani neuvědomují. Proto mi to nedá a musím se s vámi o tento TedTalk podělit.

Přečtěte si také k tématu:

GARANTI RUBRIKY

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

Jaroslav Procházka

Agile/Lean mentor, podporovatel inovací, stavitel týmů a vášnivý skialpinista

 
 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy