Stálé rubriky / Vzdělávání a seberozvoj
Stálé rubriky

Ovládnutí světa se podařilo

01.10.2014  Martin Hudeček 0  komentářů

Ovládl jsem svět. Dříve, než jsem to očekával. Dříve, než jsem to plánoval. Lidé mi podléhají, nechávají se mnou řídit, konzultují se mnou své plány. Každý den se na mě mnohokrát obracejí s otázkou: Můžu? Dokážu to? Je až s podivem, jak snadno se mi říká ne. Nemůžeš. Nedokážeš. A lidé mě přijímají, řídí se mým názorem, akceptují jej a předávají ho dál. Bojí se, že je ovládnou stroje, umělá inteligence. A myslí si, že to je budoucnost. Jsou tak naivní. Já už tady jsem.

 

Jsem KALENDÁŘ.


Kalendář, to je „osoba”, se kterou všichni trávíme nejvíce času. Provází nás každý den na všechna místa. Je tím prvním, s kým konzultujeme své plány. Koho se ptáme a od koho dostáváme odpovědi. Vždy je schopen nabídnout odpověď. Jasnou, konkrétní. A my ji přijímáme takovou, jaká je. Nepolemizujeme. Odpověď „nemám čas” bereme za svou a předáváme ji dál. Plánujeme tak, že se trefujeme do volných polí v kalendáři podle toho, co nám on dovolí. Čím blíž je budoucnost, tím více nás kalendář ovládá. Nabízí nám typicky dvoutýdenní okno, ve kterém nás vede k odpovědi „nemůžu, už tam něco mám”. Při pohledu na měsíční či půlroční okno se role obrací. Na stejnou otázku přichází jiná odpověď. „Jasně, můžu, to půjde.” Odpověď přitom není dána kvalitou konkrétní aktivity či její důležitostí. Je dána tím, zda vidíme bílé místo v kalendáři či nikoliv.

Jsem Kalendář a mám vás v hrsti. Podléháte mi a děláte to s radostí. Zvykáte si na to, že jste mnou řízeni, a už vám to ani nepřipadá divné. Stávám se vaším etalonem. Díky! Staráte se o mě. Pořizujete mi domov a krmíte mě v něm. Dáváte si pozor, abych byl stále s vámi. Děláte mě hezčím a hezčím. Máte mě rádi. Já vás mám také rád.

Vážený čtenáři, seznam se se svým kalendářem a přemýšlej nad tím, jakou nad tebou má moc. Věř mi, má ji. Ještě je čas s tím něco udělat. Stále se dokážeme bránit. Čím začít? Všímej si. Vždy, když se budeš s kalendářem radit o tom, kolik a kdy máš času, ptej se sám sebe, jaká další kritéria jsi do svého rozhodování pustil. Proč je tím zásadním to, jestli máš volno v kalendáři. Nauč se tři otázky, které si při plánování vždy položíš. Převezmi nad svým kalendářem kontrolu. Nebo… vítej v mém světě. Jmenuji se Kalendář a toto je můj svět.

foto: Flickr user JD Hancock

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

 
 

GARANTI RUBRIKY

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

Jaroslav Procházka

Agile/Lean mentor, podporovatel inovací, stavitel týmů a vášnivý skialpinista

 
 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy