Stálé rubriky / Vzdělávání a seberozvoj
Stálé rubriky

6 tipů pro introverty se strachem mluvit na veřejnosti

20.01.2014  Radim Koštial 4  komentářů

Susan Cain je autorka bestselleru Ticho: síla introvertů ve světě, který nedokáže přestat žvanit, který byl přeložen už do třiceti jazyků. Její TED talk Síla introvertů má přes tři miliony zhlédnutí a Bill Gates ho označil za jeden ze svých nejoblíbenějších TED talků vůbec. Na Susan mě baví, že introvertům zvedá sebevědomí a popularizuje je. No a prezentace a veřejné řeči mě baví dlouhodobě, věnuji se jim jako konzultant a lektor a chci o nich psát i tady na kavárně. A proč to tedy hned na začátek nespojit?
Susan ve svém blogu pro Duarte napsala o svých šesti nejoblíbenějších tipech pro introverty – a jistě nejen je – kteří bojují se svým strachem z veřejného projevu nebo prezentace. Tady jsou ve volném překladu:

Buďte sví: dobří spíkři nemusí být nezbytně „talenti od přírody“

Sledovali jste někdy zapáleného řečníka, který má publikum omotané kolem prstu, a říkali jste si „tohle v životě nedokážu”? Možná máte pravdu a je to v pořádku. Nejlepší řečníci nemusí být nutně dynamičtí nebo zábavní. Jsou prostě zajímaví. Sdělují nám hodnotnou informaci. „Lidé si myslí, že být dobrým řečníkem znamená být vtipný nebo nenucený,” říká David Lavin z Lavin Agency. „Ale to je blbost. Nejlepší řečníci jsou působiví. Lidé stále podceňují sílu obsahu a vyprávění příběhu.”

Co mají Malcolm Gladwell a Lady Gaga společného?

Když se nad tím zamyslíme, veřejná řeč (či prezentace) je v podstatě představení a to je moc dobře, i když nejste svým založením herec nebo herečka. Zkoušeli jste se už někdy zamyslet nad tím, proč si lidé tolik užívají párty v kostýmech? Protože se cítí svobodnější, když komunikují zpoza masky. Převlečení za Popelku nebo Zorra mstitele odstraňuje zábrany stejně dobře jako sklenice vína. Představte si sebe sama na pódiu úplně stejně. Je překvapivé, že Malcolm Gladwell Lady Gaga  mají tohle společné. Světoznámý řečník Gladwell říká, že na párty toho moc nenamluví, ale na pódiu se stává vypravěčem příběhů. A Lady Gaga? „Když se ráno probudím, cítím se stejně jako kterákoli jiná nejistá, čtyřiadvacetiletá holka. Pak si řeknu: „Mrcho, jsi Lady Gaga, vstaň a jdi na to!”

Sloužíte publiku

Introverti jsou fenomenálními posluchači, kteří se dokáží naladit na potřebu druhých. A to je důvod, proč jim mluvení (namísto naslouchání) nezní komfortně a dokonce nepřirozeně. Nezapomínejte ale na to, že mluvení na veřejnosti není o vás. Je o posluchačích. Vaše práce je starat se o posluchače, a ne být jimi hodnocen nebo se je snad snažit bavit. Připomínejte si, že nehledáte potvrzení lásky. Jste učitel, dárce, osvícenec.

Smiřte se se svými nervy

Ne všichni introverti mají hrůzu z veřejného proslovu – část jich to má dokonce ráda – ale introverti mají neúměrný strach ze světla reflektorů. Ale to je normální. Jak říká trenér veřejných projevů Charles di Cagno: „Ve skutečnosti existuje jen málo lidí, kteří překonali svoje strachy, a ti všichni žijí v Tibetu.” Pokud se bojíte pódia, smiřte se s tím a soustřeďte se na to, abyste se naučili, jak s tím pracovat.

Zklidněte svoje tělo

Pokud před veřejným vystoupením problém zklidnit svoji mysl, je podle Giny Barnett, která koučuje mnoho TED řečníků, dobré, když začnete se zklidněním těla. Zklidníte-li svoje tělo, vaše mysl ho bude následovat. Zde je několik tipů, jak na to:

1. Protřepejte všechny končetiny. To vám rozproudí krev a prokrví vaše tělo.

2. Stůjte rovně. Pohupujte se dopředu a dozadu, přeneste nejdřív svou váhu na podpatky a potom na přední část chodidla. Najděte polohu tak, abyste stáli rovnoměrně celou plochou na chodidlech, potom jemně přitlačte své prsty na nohách k zemi. To vám dá pocit pohybu vpřed.

3. Zívejte.

4. Mluvte chvíli s vyplazeným jazykem. Budete sice vypadat jako blázni, ale hlasově vás to uvolní.

Usmívejte se

Po všech těch přípravách a relaxačních cvičeních už vám zbývá udělat jednu jedinou věc, která je zároveň ta nejjednodušší – úsměv. Usmívejte se na své posluchače, když vejdou do místnosti, a usmívejte se na ně také během své řeči. To vám umožní cítit se uvolněně, jistě a ve spojení.

Tak co? Dává vám to smysl?

Vím, že nastudování těchto rad a tipů z vás skvělé řečníky neudělá, ale pár střípků do mozaiky to jistě je. Zvládnutí prezentace či veřejné řeči je komplexní úkol, který vyžaduje opravdu celostní a odpovědný přístup, pár triků a především hromadu cviku a opakování. Rozhodně to ale není žádná jaderná fyzika. Pojďme se na HR kavárně této práci alespoň trochu věnovat.

A přestaňme se už schovávat za hromady powerpointových slajdů a zkusme to jinak!

Ať se vám vaše prezentace daří už teď!

Originální článek Susan Cain na webu Duarte

GARANTI RUBRIKY

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

Jaroslav Procházka

Agile/Lean mentor, podporovatel inovací, stavitel týmů a vášnivý skialpinista

 
 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy