Stálé rubriky / Management a Leadership
Stálé rubriky

Komentář k článku o synergogice

15.10.2012  Jan Korbel 0  komentářů

Dnes se s vámi chci podělit o odbornější téma a také o mou radost. Vzpomněl jsem si na článek, který v únoru 2012 vydal můj kolega Vladimír Dvořák. Zajímavé jsou hlavně odstavce o synergogice.

Článek si můžete přečíst zde .

Nechci zde nyní dělat reklamu Gridu. Dokonce tu Grid i trochu pokárám. Spíše chci informovat a vyjádřit radost z úspěchu ve zvyšování úrovně vzdělávání v Česku. Moje osobní poslání je zvyšovat kvalitu v oborech mého působení a toto je významná možnost. Proto mě tento pokrok opravdu těší. Možná ani není třeba uvádět konkrétní přínosy jmenovitě, jen pana Blakea nechci opomenout. Právě on dal světu tuto zajímavou a volně šiřitelnou metodu. O metodě Synergogy si můžete přečíst v článku, nebo si ji prožít na osvětovém workshopu pro HR, lektory, trenéry,… nebo zkuste Google. Dnes je již možností mnoho. V článku je mimo jiné uvedeno, že se omezeně užívá v některých firmách a ve výuce na VŠ ve světě.

Významné je, že uplynulo pouze 6 měsíců od uveřejnění článku a tento ušlechtilý odkaz prof. Blakea se povedlo uvést v život i v běžném vzdělávání. Proč se toto nepovedlo za desítky let existence metody? Možná je to i trochu vina Gridu, který metodu užíval jen pro své potřeby. Nakonec to je obrovská konkurenční výhoda, která bránila kopírování programů. Nyní již není v Čechách výsadou jen Gridu. První vzdělávací společnosti nabízí synergogické kurzy a někteří personalisté již zvažují a zkouší první synergogické vzdělávání svých zaměstnanců. Zatím je musíme odborně podporovat, ale první snahy jsou na světě. Důležité je odhodlání a vytrvalost.

Tento krok stál sice veliké úsilí, ale raději bych zde ocenil odvahu partnerů a nových uživatelů ke kroku do neznáma. Líbí se mi, že volně šiřitelný odkaz pana Blakea se začíná využívat ve prospěch řady firem a jejich pracovníků. Metoda Synergogy byla desítky let užívána převážně Gridem po celém světě a jen výjimečně překročila hranice tohoto mřížkovaného světa. Nyní bude naše země jedna z prvních, kde se tato metoda uvolňuje a začíná skutečně sloužit účelu, ke kterému byla vyvinuta.

Právě jsem dokončil program na rozvoj obchodní komunikace pro pokročilé obchodníky pro Intercontinental Prague (píšu o ní i na mém webu). To je těžké zadání, které hrozí průměrným a nudným školením. Viděl jsem řadu takových programů a ke všem jsem měl řadu výhrad. Sám jsem ale nevěděl, jak to udělat lépe. A takových témat jsem dříve potkával opravdu hodně. Uměl jsem kritizovat a být nespokojený, ale sám jsem neměl nic lepšího. Včera jsem opět přiznal, že mě prof. Blake opět zachránil. Prostě jsem celý program sestavil jako synergogický workshop, který mi po celou dobu umožnil nepředstavitelnou flexibilitu.

Ale dost psaní. Chci vyzdvihnout jednu informaci. Prof. Blake nám všem dal nepředstavitelně silné a volně šiřitelné know-how pro další rozvoj vzdělávání a všichni bychom se zde mohli inspirovat. O principech metody je na internetu již řada článků.

Jan Korbel

Lektor, konzultant a kouč

 
 
 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy