Téma
Téma

Okurková sezona ve firemním světě

30.06.2014  Radim Koštial 0  komentářů

Nikdy jsem přesně nepochopil, proč se okurková sezona jmenuje zrovna okurková sezona. Ten smysl chápu: nic moc se neděje, je léto, jsou prázdniny. Ale proč zrovna okurky? Protože dozrávají? Pak se ale musím ptát proč – podle stejné logiky – nemáme třeba sezonu jablečnou, hráškovou nebo kapustovou…
Myslím si, že lidi v kancelářích letní měsíce opravdu hodně baví. Ve velkých městech se jezdí do práce mnohem lépe, ulice jsou prázdnější, v kancelářích je polovina lidí, protože ta druhá je zrovna na dovolené. Úplně nejpohodovější doba je doba, kdy je na dovolené i šéf. 

Je hezky, svítí slunce a naše nálada je lepší než třeba v listopadu, kdy je celý den tma, mlha, prší a do toho ještě padá sníh. Léto jakoby mělo vliv i na to, jak řešíme na pracovišti problémy, jak komunikujeme s kolegy, ale i obchodními partnery. Všechno je tak nějak barevnější, zářivější a veselejší. 

Stejně tak i oblečení našich kolegů. Pánové se rádi dívají na své kolegyně v letních šatičkách, opačně o tom zas až tak přesvědčený nejsem. Taková obří havajská košile s palmami a surfařskými motivy doplněná sandály s ponožkami přece jenom není to pravé ořechové. Letní dress code ve firmách by vůbec stál za samostatný článek… Jak neformální a malá je dostatečně malá firma na to, aby si pánové mohli dovolit přijít v letním vedru do práce v kraťasech?

Jaro a léto pochopitelně také přeje letním láskám, kterým se u nás na pracovištích vždycky dařilo. Společné firemní posezení po práci nad drinkem v zahradní restauraci nebo firemní víkend, třeba na vodě… To všechno jsou rizikové momenty, kdy k přeskočení jiskry mezi kolegy stačí málo. Někde jsem kdysi četl, že na pracovišti začíná každá pátá láska. To je dost, ale zní mi to pochopitelně, přece jenom jsme v práci každý den s lidmi, se kterými si rozumíme a perfektně je známe. Je to ale zatraceně tenký led, přátelé…

Okurková sezona bývá rovněž ideálním časem na úklidy, přestavby, reorganizace. Ideální čas na selekci hromad šanonů v archivu. Ideální čas na vyklizení vlastních skříněk a skartování všeho, co nepotřebuji, tudíž, co si budeme povídat, většiny. Ve firmách se provádějí venkovní úpravy, natírá se, seká se, řeže se, pleje se. 

A pochopitelně se všude klábosí o dovolených včetně společného prohlížení zástupu fotografií v počítači, vyprávění, obdivování toho, co jsme si přivezli…

Slunce, teplo, vůně, zkrátka všechno, co k létu a prázdninám patří, život ve většině firem jakoby zpomaluje, jako bychom nejradši stejně jako třeba ve Španělsku, odkud jsme se právě vrátili z dovolené, zavedli odpolední siestu. Ten nával pozitivní energie jde ale využít i jinak:

Léto se vší svojí pozitivitou může být ideálním časem na revizi firemní strategie, revizi firemní kultury a vůbec na debatu o tom, co a jak děláme. Ta sezona si o to přímo říká! Netvořte svou strategii v dušičkovém listopadu!

Léto může být ideálním časem na vyčištění dlouho neřešených problémů, třeba mezilidských vztahů na pracovišti. Tím ale nechci říct, že to nejlépe vyřešíte, když se do sebe zamilujete, jak jsem zmiňoval před chvílí…

Léto je je víc než příhodné na týmové sportovní aktivity stejně tak jako na společné akce, které budou prospěšné ostatním a budou pomáhat.

Léto si s sebou nese ohromnou porci světla, tepla a pozitivity. Toho, čeho mají přímořské národy celoroční dostatek, si my můžeme užít jenom pár týdnů v roce. Odpočiňme si, uvolněme se, užijme si to, ale také zkusme tenhle přísun energie alespoň trošičku smysluplně využít.

Naše letní pell mell kavárenské téma má být právě takové. Letní, prázdninové a pohodové. Přeji vám za všechny kavárníky příjemné čtení.

Foto: Flickr user S@Z

Nebyly nalezeny žádné komentáře.

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy