Téma
Téma

Rozjímání o blbé náladě, radosti, závisti, nadšení a snění

03.05.2013  Monika Barton 2  komentářů

Taky vám přijde, že některé národy mají v krvi samy se přirozeně demotivovat a někteří jedinci v této disciplíně zvláště vynikají? Že to jedno procento nedokonalosti ve vašem projektu tito lidé vždy spolehlivě objeví a dají vám ho náležitě „sežrat“?

Demotivaci náš bývalý prezident, který měl cit pro jazyk a se slovy to velmi dobře uměl (ne, opravdu, ale opravdu nemyslím toho, co skončil letos!), nazval naprosto příhodně po česku – blbá nálada. Toto slovní spojení mu spolehlivě vytvořilo stejný pomník jako jeho divadelní hry. 

Co je a co vzbuzuje blbá nálada? Blbá nálada je pocit, že nic nemá cenu, že ať udělám, co udělám, tak rozdíl nezaznamenám, jen vyšťavím své síly a stejně bude všechno nanic. U toho to ale nekončí – rostoucí blbá nálada se proměňuje v bezmoc a jakési postupné zakuklení ve vlastním světě. To produkuje neochotu participovat na jakýchkoli společenských změnách a podnikat cokoli ve prospěch někoho jiného, než jsem já sám. Svět pak končí u rohožky našeho bytu anebo – příhodněji pro tuto HR komunitu – za hranou našeho pracovního stolu. Co je dál, nás nezajímá. Pomáhat? Sdílet? Sám nestíhám! Motivace? Jen do výše mého platu, prosím! Ať se každý stará o sebe a bude dobře.  

Jenže ono dobře není. Zejména pokud se někdo stará o sebe bez ohledu a na úkor těch druhých. A třeba si sem tam pomůže i podvodem. Víte, o čem mluvím? Vidíte to kolem sebe? I když možná patříte mezi šťastlivce, kteří se zatím nemusejí bát o svou existenci, možná i vás už zasáhla blbá nálada a nejistota, která s ní jde ruku v ruce. Poslední dobou je jí totiž v naší zemi docela hodně a rychle se šíří. A možná jste se právě teď rozhodli, že se vám to nelíbí a že s tím něco uděláte. 

Možná jste se dostali do fáze, kdy je načase vyhlásit blbé náladě boj a nenechat ji, aby se epidemicky roztahovala ve vašem okolí. A jako proti každé vysoce nakažlivé nemoci by proti ní mělo pomoci očkování – očkování hravostí, bláznivými nápady, legrací, kreativním tvořením. Pojďme dělat cokoliv, co nám bude dodávat radost. Radost má totiž jednu super vlastnost – radost si nepotřebujeme syslit jen pro sebe, protože sdílená radost není poloviční, ale dvojnásobná! Radost představuje nevyčerpatelný zdroj energie. Anebo přinejmenším takovým zdrojem být může – pokud se někdo nerozhodne systematicky vám tento zdroj ničit. 

V české kotlině se totiž stále ještě celkem hojně vyskytuje jeden velký nepřítel radosti, a tím je závist. Naštěstí už to ale není, co to bývalo. V Česku se začínají objevovat oázy radosti, které postupně ničí dosud dominující pouště závisti. Nevím, kudy chodíte vy, ale mně se v posledních letech daří vyskytovat na místech, kde se závisti vysloveně nedaří. Jsou to místa, kde se nesoutěží, kde můžete v pohodě ukázat, co se vám povedlo, a lidé kolem vás vám nejen zatleskají, ale ještě vás „olajkují“, aby o vás věděli i ostatní. Virtuálně i osobně. Přidají doporučení, jak dál, a propojí vás na lidi, o kterých si myslí, že by bylo užitečné, kdybyste se s nimi potkali. A vy tak nějak automaticky děláte to samé pro ně. Tady nejde o to, kdo je nejlepší a nejúžasnější, ale že jste součástí jakési nové komunity lidí, kteří se rozhodli blbé náladě a závisti aktivně postavit. A co je na tom všem nejzajímavější, a asi i velmi povzbuzující – takhle se dokážou chovat Češi (a Moravané a Slezané taky). ☺ Moc se mi líbí, že potkávám lidi, kteří dokážou motivovat sami sebe, a přitom se necítit ohroženi tím, že jsou obklopeni jinými schopnými lidmi. Lidé, kteří se naopak dokážou mezi sebou podpořit a „půjčovat si vzájemně křídla“. Mně tohle k zahnání mé vlastní blbé nálady stačí. A dává mi to energii sama vyrazit a udělat pro někoho něco milého. A nic za to nečekat pro sebe, ale poprosit – pošli to dál. Protože tam, kde jsou si i cizí lidé blízko, není pro blbou náladu už žádný prostor. Radost je jako sněhová koule, kterou jen musíme pustit ze svahu. 

Radim Koštial

Moniko, tohle zamyšlení mám rád od prvního momentu, kdy jsem ho četl. Obrazné zavírání dveří lidem s negativním přístupem, protože ti nic dobrého nedají, ba naopak, a oproti tomu vědomé otevírání těm pozitivním a přejícím ti nejen dělá radost, ale právě tím efektem sněhové koule se pozitivní okruh kolem tebe zvětšuje. Chce to jenom trpělivost a čas. A v té české lehce nevyvětrané kotlině holt o kousek delší... :-)

06.05.2013 17:23   Reakce

Jarek Procházka

Existuje jedna teorie behaviorální ekonomie, která říká, že jsme v podstatě výslednicí pěti lidí, se kterýma trávíme nejvíce času (ať chtěně, například partner a přátelé, tak nechtěně, například neoblíbení kolegové v práci). Moc se mi na této teorii líbí, že pokud se chcete změnit, vymanit se současných vzorů a kolejí, může vám pomoci začít chodit jinam, mezi inspirativnější lidi, do zájmových skupin které vás podpoří, na akce pro vás blízké... A nejen k tomuto text Moniky nabádá!

26.05.2013 21:37   Reakce

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy