Téma
Téma

Co tě nezabije, to tě posílí – rozhovor s architektem Martinem Freiem

03.05.2013  Petr Skondrojanis 2  komentářů

S Martinem jsme se potkali v kavárně minulý rok v létě. Měl kratké kalhoty, takže byla vidět protéza. Povídali jsme si o všem možném, k noze jsme se dostali až v zavěru rozhovoru a tehdy mě zaujal tím, že má dvě nohy – jednu na chození a jednu na snowboard.

O člověku s amputovanou nohou můžete říct, že je „postižený". Něco jej v životě postihlo a život mu obrátilo naruby. Často se potkáváte s postiženými lidmi, kteří svůj hendikep dávají najevo, věnují mu zvýšenou pozornost a mnohdy vás nutí do toho, abyste mu pozornost věnovali také. Martin má za sebou první kroky, učil se chodit, jezdit na kole a běhat, ale na rozdíl od nás „nepostižených" si na to pamatuje. A pamatuje si i tu radost z těchto pro nás nepochopitelně drobných úspěchů. 

Když jsem se na úvod rozhovoru zeptal, jestli bylo těžké rozhodnout se, zda se s doktory pokusí nohu zachránit, nebo si ji nechá vzít, odpověděl, že to bylo jasný – chtěl sportovat, a s oslabenou atrofovanou nohou by to nešlo, takže se rozhodl pro amputaci a hledal protézy, se kterými bude moct jezdit na snowboardu. Více se dozvíte v našem rozhovoru.

Radim Koštial

Skvělý příběh a Martin zaslouží obdiv. Kéž bychom se dokázali takhle odvážně a s klidem postavit všem zásadním překážkám, co nám přijdou do cesty...

06.05.2013 17:15   Reakce

Jarek Procházka

Hodně silný a hlavně inspirativní příběh. Příroda je fakt dobře vymyšlená :) a fungující a Martinův příběh je krásnou ukázkou hledání cest spíše než výmluv... Díky Martine a Petře za sdílení

09.05.2013 15:33   Reakce

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy