Téma
Téma

10 tezí o demotivaci aneb Proč může „být demotivován" znamenat „být neschopný"?

07.05.2013  Zbyněk Rozbořil 6  komentářů

Demotivace se v tuto chvíli démonizuje a sama myšlenka toho, že bych mohl být demotivovaný, je jedním z klíčových zdrojů nárůstu pocitů demotivace, krize a blbé nálady. To, na co myslíš a o čem mluvíš, roste a stává se skutkem.

Teze první:
„Jsem demotivovaný" nebo „motivuj mě, abych chtěl pracovat" je poměrně frekventovaný a zatraceně manipulativní výrok rozšířený v našich končinách. K tomu, abychom se pohnuli z místa, je ale třeba s touto strategií skončit, přijmout za svou emoci odpovědnost a začít dělat něco pro to, aby mně i lidem okolo začalo být dobře. 

Teze druhá:
Emoce a emoční stavy si vyrábíme sami ve své hlavě, a tudíž za ně neseme 100% odpovědnost. Stejné je to i s takzvanou demotivací, což je v principu emoční stav nebo rozpoložení. Kdo je vlastně zodpovědný za to, jak se cítíme? Matka? Otec? Nadřízený? Kolega? Ale kdeže. Ten, kdo rozhoduje o naší motivaci, je někdo mnohem bližší – jsme to totiž my sami. To, jak se cítíme, je v našich rukou. Jsme to my sami, kdo je tvůrcem a průzkumníkem naší emoční reality. Ano, emoce vzniká v důsledku spouštěčů, které někdy mohou přicházet zvenku. Ale to, jak reagujeme a jak se cítíme? To je naše dítě. A je rozumné začít mu rozumět. 

Teze třetí:
Demotivace je často neochota nebo neschopnost navázat kontakt s momentální frustrací a krizí. To, že se cítíme v nepohodě, je naprosto přirozená součást našeho života. Klíčová dovednost je umět se zastavit a poslouchat to, co nám tento hlas vlastně říká. V psychologii je pro to hezký termín „naučit se podporovat sám sebe“. 

Teze čtvrtá:
Poměrně častou strategií většiny lidí totiž je, že když se necítí dobře a ztrácejí směr a energii, začnou požadovat od ostatních, aby s nimi něco udělali a nějakým způsobem je napravili. Jedná se o strategii „bav mě" a „udělej se mnou něco, abych se cítil lépe". V konečném důsledku je ale člověk se sebou sám. A je třeba naučit se spoléhat sám na sebe, abych byl schopný navázat kontakt s vlastními zdroji a naučil se svou motivaci opět najít. 

Teze pátá:
Když se s frustrujícím pocitem umí pracovat, může být stav demotivace stavem dost pozitivním, protože se jedná o volání duše po lepším bytí. To, co je třeba se naučit, je být schopen toto rozpoložení rozpoznat a umět se ptát sám sebe jednoduchými otázkami: Co opravdu potřebuji? Co se ve mně děje? Čím jsem frustrovaný? Po čem toužím a co nedostávám?  

Teze šestá:
Zároveň je rozumné přemýšlet o tom, co od druhých žádám. Mohou mě druzí vyslechnout? Určitě ano! Mohou mi poradit? Asi ano, zeptám se jich. Mohou ale zařídit, abych byl motivován a spokojen? Hmm… Nee… Nechtějte to po nich a raději se o sebe postarejte v prvé řadě sami. 

Teze sedmá:
Pokud vám něco chybí, naučte se vyjadřovat svou potřebu. Jestliže vám něco schází, a druhý vám to nemůže dát, adaptujte se, odejděte nebo jasně signalizujte, že si potřebujete postěžovat, a udělejte to. Jen prosím nevstupujte do pasivní vyjednávací manýry „koule u nohy" a nechtějte, aby se o vás za každou cenu někdo staral. Zejména v profesionálním kontextu je to často docela zatěžující. 

Teze osmá:
Při vedení lidí jde o to, aby si člověk najal hlavně motivované zaměstnance a potom jim to pokud možno nekazil. Umět přijmout na palubu lidi, kteří jsou schopní a šikovní, je absolutně klíčové. Při náboru již poměrně dlouho platí pravidlo „raději ochotu než dovednost“. Dovednost se dá naučit a trénovat, což pro ochotu zas tak moc neplatí nebo je to každopádně o dost těžší.

Teze devátá:
Schopnost najít svou motivaci a poslouchat intuici je dovednost, kterou je možné trénovat. Umět naslouchat vnitřnímu hlasu a důvěřovat mu je totiž velmi dobrý nápad a je užitečné se to naučit a cvičit. 

Teze desátá:
Tedy rada závěrem – přestaňme investovat energii do demotivace a začněme se zabývat tím, co je naše vášeň a co vlastně chceme – je čas žít! ☺

Honza Nousek

Hezkej článek s jasným poselstvím, Zbyňku. Otázka je, jestli padne na úrodnou půdu, protože i přečtení těch pár řádků vyžaduje určitou míru motivace :). Každopádně v těch tezích by se dalo pokračovat do nekonečna a já v tomhle ohledu ctím zatracovanou teorii Abrahama M. Motivace a aktuální potřeba jsou spolu svázány asi stejně jako Thelma a Louise nebo Jay a Silent Bob. Zásadní otázka pro motivaci z pohledu manažera je tedy, v jakém patru pyramidy se konkrétní osoba zrovna nachází.

07.05.2013 15:26   Reakce

Jitka Basso

Jednoznačně souhlasím a potvrzuji z vlastní zkušenosti.Všechno jde, když se chce, i za těžkých okolností a přicházejících překážek, které by nás neměly položit, ale naopak obohatit o novou zkušenost a poučit. Každý jsme sám svého štěstí strůjcem a ovlivňujeme vlastní život. Můžeme s ním udělat cokoli, co se nám zamane. A když budeme dělat v práci to, co nás baví, uspokojuje, dává možnost seberealizace a nabíjí nás to, na demotivaci nebude prostor a ještě budeme mít přidanou hodnotu pro svého zaměstnavatele. A když občas krátkodobě demotivace přijde, což se může stát a je to normální, stačí si srovnat myšlenky a dá se s ní rychle vypořádat. Pokud sami chceme. Energii a zodpovědnost za vlastní život hledejme v sobě, neobviňujme druhé z vlastní nespokojenosti a neúspěchů. Základem je vnitřní spokojenost, schopnost sebeanalýzy a sebereflexe. Zjistit, co nás baví a v čem jsme dobří, nebát se zariskovat a udělat život svůj, a tím i lidí v našem okolí, lepší a šťastnější.

07.05.2013 20:36   Reakce

Martin Hudeček

Zbyňku, líbí se mi struktura i obsah a říkám si, jestli to není zárodek knihy o deseti kapitolách? Téma už máš, základní teze taky...co ty na to?:-) MH

07.05.2013 20:56   Reakce

Katerina Komankova

Zacatek clanku by mohl svadet k predstave, ze kdyz je clovek demotivovany muze si za to sam. Myslim, ze I tem nejvetsim nadsencum muze ke kratkodobe frustraci prispet okoli – tym, vedeni nebo podrizeni. Mame- li se radi, pokusime se to zmenit, neni – li to v nasi moci vzdycky mame moznost zmenit lod. Jasne, nikdo druhy nas stastnymi neudela, ale s nekym se da ti zivotem proplout snaz.. Zajimave je, ze s urcitou posadkou se daji i velke boure zvladnout tak , ze nas sluvko motivace/demotivace ani nenapadnou. S jinou mate problem i pri lehkem vanku. Presne jak je to v tezich 7 a 8 :)

09.05.2013 07:56   Reakce

Honza Klíma

UCB 

Zbyňku, velmi výstižné... carpe diem ! :-)

17.05.2013 12:43   Reakce

Katka Nováková

Výborný "návod". Budu se těšit na další :-)

17.10.2013 22:02   Reakce

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy