comment faire une dissertation en histoire geographie write my essay website website that will write a paper for you how to write a self assessment essay online bibliographies
Stálé rubriky / Vzdělávání a seberozvoj
Stálé rubriky

Restart kariéry – inspirativní konference pro ty, kteří hledají sami sebe

14.07.2013  Petr Skondrojanis 1  komentářů

Tomáš Jindříšek s Andreou Němcovou pořádají inspirativní konferenci ,,Restart kariéry''. A protože je to téma, které mne zajímá, a současně vím, že Tomáš pořádá kvalitní konference, rozhodl jsem se natočit s nimi krátký rozhovor jako pozvánku na konferenci a zároveň napsat krátkou úvahu o restartu a o tom, proč byste měli takovou konferenci navštívit.

Potkávám se s mnoha lidmi různého pracovního „postavení”, kteří ze svého kariérního směru uhýbají úplně jinam. Otevírají si kavárny, vytvářejí aplikace na mobilní telefony, cestují nebo malují a chtějí prodávat své obrazy. Jejich dlouho budovaná kariéra je najednou dálnice, která již nudí a jejíž směr není vůbec přitažlivý.

Diskutujeme o tom, proč tomu tak je. Osobně si myslím, že se mnoho lidí ocitá v situaci, kdy hledají sami sebe, své pravé já. A jejich pravé já možná nechce být finančním ředitelem nebo skvělým marketingovým manažerem, obchodníkem či prodejcem bot. Třeba při narození dostali do vínku něco, čemu se díky „kariéře” odmítli věnovat, ale nyní je to láká.

Ptal jsem se Tomáše a Andrey, co pro ně znamená kariéra, a stejnou otázku jsem položil i sám sobě. Myslím si, že kariéra je výsledkem náhody, a to buď šťastné, nebo nešťastné. Ta šťastná náhoda je, že vám rodiče koupí v pěti letech Malého chemika a vy už nic jiného celý život dělat nebudete, protože zkoumání chemických jevů a objevování vás pohltí na celý život. A je pravděpodobné, že s takovým odhodláním budete skvělým chemikem a asi byste se ani na nic jiného, bez urážky, nehodili.

Tou nešťastnou náhodou je, že vlastně nevíte, co vám jde, ale kamarádi ze školy si podají přihlášku na VŠE a vy společně s nimi. Anebo vám rodiče poradí, že být ekonomem se vyplatí, a tak si tedy podáte přihlášku. A nešťastnou náhodou jste přijati a nešťastnou náhodou VŠE dokončíte a náhodou vás přijmou jako juniora do finančního oddělení banky. Rodiče z vás mají radost a vy ze sebe také, dodělali jste školu a máte první dobře placenou práci, kariéra je nastartovaná a teď už jen kvapem dosáhnout seniora, pak manažera a tak dál. A může se vám stát, že vás to bude bavit a budete to milovat. Ale taky se vám může stát, že vám to v 35 letech přestane dávat smysl, takže čím dál tím smutněji chodíte kolem umělců na Karlově mostě a vlastně jim tak trochu závidíte tu nezávislost a tvorbu. Dřív jste přece také malovali, a navíc docela dobře!

Myslím si, že celý tento proces je správně. Nikdy není pozdě začít dělat něco jiného, zkusit najít sám sebe, anebo se jen posunout na jiné oddělení a dostat do každodenní rutiny zase trochu barev tím, že budete dělat odlišnou práci a budete se to učit. Anebo se můžete učit jen tak, třeba fotografovat či vařit.

Možností je dnes mnoho, a stejně tak inspirace. Že je inspirace důležitá – a pro nalezení sama sebe možná dokonce klíčová – jsem sám zažil v roce 2010 při vystoupení paní Františky Hany Garlíkové na pražském TEDu. Do té doby jsem měl strach, co se mnou bude, ale po její přednášce jsem se už nebál, naopak otevřela se mi spousta možností. Když může paní Garlíková změnit v 72 letech svůj život a začít vyrábět panenky v krojích a prodávat je do zahraničí, proč bych také já nemohl dělat cokoliv? (Přednášku paní Garlíkové můžete zhlédnout zde .)

Bylo to skvělé. Přesto se musím přiznat, že moje hledání ještě neskončilo a já mám dnes zase trochu strach. Proto si půjdu poslechnout zajímavé lidi a jejich zajímavé příběhy.

Přijďte také!

Konference Restart kariéry

18.7.2013 v Pražském HUBu, Drtinova 10, Praha 5

www.restart-kariery.cz 

Radim Koštial

Program konference je skvělý, řečníci báječní! Téma je ohromně zajímavé pro všechny, protože restart nemusí nutně znamenat jenom to, že od zítřka nejsem manažer, ale surfař, ale například i to, že začnu věci dělat jinak, že třeba jen na chvilku vystoupím ze zajetých kolejí a z odstupu se podívám na to, co a jak dělám a jestli bych to takhle náhodou neměl dělat úplně jinak. Škoda, že tam nemůžu být, i když zas až tak mě to nemrzí, protože se na program, který mám na zítra, těším. A navíc Skondr tam bude a nepochybně připraví svoji reportáž :)

17.07.2013 14:11   Reakce

GARANTI RUBRIKY

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

Jaroslav Procházka

Agile/Lean mentor, podporovatel inovací, stavitel týmů a vášnivý skialpinista

 
 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy