Zaujal mě sobotní projev V. Klause k výročí 17. listopadu a zejména pak pasáž, ve které předestírá svůj názor na dnešní informační společnost. Lidé podle něj mají díky internetu (příliš?) snadný přístup k informacím, které jsou nerelevantní, nestrukturované a - byť to explicitně neřekl přímo – tak i škodlivé.
Je snad tedy internet špatný? Měl by někdo tyto informace třídit a korigovat? A co to vlastně je "relevantní informace", kdo o tom rozhoduje?
Díky internetu víme mnohem víc, než jsme si kdy dokázali představit. Dokážeme se spojovat, diskutovat a dívat se na věci z různých úhlů pohledu. Jsme díky němu informovanější, utváříme si svoje vlastní názory a jsme tedy i svobodnější v našem rozhodování. Možná je právě tímto míněno ono "nebezpečí". Nebezpečí, že masu půjde méně snadno ovládat.
Jakou to má ale relevanci s HR? Nedávno jsem se setkala s podobnými názory nad diskusí ohledně zavádění interních sociálních sítí jako komunikačního nástroje do firem. Největším problémem bylo – co když tam lidé budou psát "špatné" věci? Kdo bude jejich příspěvky kontrolovat, aby se "nepatřičnými" názory "nenakazili" další zaměstnanci? O čem se smí diskutovat a o čem už ne? Byla to moc zajímavá diskuze – tyto obavy totiž vyslovili personalisté. Stejní lidé, kteří se při jiné příležitosti hrdě hlásili ke svobodě v práci. :-)
Tak mě napadá, jaký důvod má prezident a někteří HR manažeři k tomu, aby se obávali otevřené komunikace ve společnosti? Je nesouhlas a odlišný názor pořád ještě v našich zeměpisných šířkách takový problém? A proč se odlišných názorů tolik bojíme?
Mimochodem zajímavou repliku prezidentovi publikoval na svém blogu podnikatel Michal Berg:
www.michalberg.cz/klaus/
Heutagog a prakademik s novozélandským certifikátem a trvalým pobytem tamtéž.
Moniko díky za tohle zamyšlení a za paralelu do firemního světa. Ano, smějeme se Číně za otevřené informační embargo a tvrdíme, že bychom tam tedy nechtěli žít. U nás děláme to samé, jen sofistikovaněji. Nejde mi abych nevzpoměl na "Kdo jste bez viny ať hodí kamenem" Otevřených informací se bojí ten kdo něco schovává. A myslím si, že se tímto způsobem bude měnit i konkurence. Dnes je konkurenční boj založený na "vím více a něco co ostatní nevědí" a je jedno jestli jsem si to sám vytvořil, nebo koupil, nebo získal jinak. Do budoucna to stačit nebude, právě i díky internetu. Naopak konkurenci porazím, tím že to budu dělat lépe, jinak a lidé se o tom otevřeně dozvědí. Protože za dobrou práci, nápad myšlenku se přeci nebudu stydět, naopak na ní budu hrdý a vykřičím ji do světa. Pan Klaus je pro mne minule století.
28.11.2012 10:53 Reakce
Human Vision
Internet totálně změnil a ještě změní svět. Změnil svět byznysu, občanskou společnost, lidské vztahy a znamená svobodu a novou éru propojení a spolupráce. Svět je ale duální, i tady. Jasně že kromě kyberterorismu a jiných hrozeb nese i efekt stále většího objemu informací, kterých dříve nebo později bude až příliš. Je to ale naše svoboda rozhodovat o tom, co je pro jednoho dobré, pro druhého ne. Je naše svoboda otevřít tomu proudu informací dveře někdy více, někdy méně. Svoboda přenesená na občany nepatřila nikdy mezi Klausovy šálky kávy. Přes rétoriku o svobodě jednotlivce jsou jeho konkrétní činy o něčem jiným. Souhlasím s Petrem, Klaus je minulé století. Anebo 21., ale od Slovenska na východ.
28.11.2012 11:30 Reakce
Břehy
Dobrý den. V Dubaji se právě koná nějaké velké mezinárodní zasedání o tom, jak internet šikovně a obratně "zregulovat". Nejspíš ovlivnit a omezit, aby, jako drtivá většina sdělovacích prostředků, sloužil ... "svému" účelu. Jednání bude určitě trvat dlouho. Z délky jednání se dá usoudit o jeho složitosti. Hlavně pro země vyslanců, které jednají. Pro uživatele je internet celkem jednoduchý. Buď si ho zapne nebo ne. Buď nějakou informaci chce a nebo ne. Je jednodušší než televize a rádio. Tam čekáme, co nám bude nabídnuto.
04.12.2012 00:24 Reakce
Zdravím má někdo nějaký ucelenější výstup z konference v Dubaji. Myslím, že se tam nic nedohodlo, ale zpravy z medií byly velmi zkratkovité. Díky
04.01.2013 14:24 Reakce