physics tutor term papers on children of men movie critical thinking how to do kids get to much homework writing custom facts puppet homework help with political science nsw homework help how to write a paper for journal
Stálé rubriky / HR – Human Relations
Stálé rubriky

Průzkum: Pracovat doma za přítomností dětí? Raději ne!

14.11.2012  Jiří Kocourek 4  komentářů

Rozptylování ze strany ostatních členů rodiny je podle studie Regus pouze jedním z mnoha problémů lidí pracujících z domova.

Práce z domova se může zdát jako vysněné a přitom praktické řešení pro české pracovníky, kteří chtějí omezit dojíždění do práce a věnovat více času svému osobnímu životu. Realita je ovšem často úplně jiná, protože téměř tři čtvrtiny z těchto pracovníků uvádějí, že je pravidelně rozptylují děti nebo ostatní členové rodiny.

A to není zdaleka jediná překážka: jednoho pracovníka z deseti postihují kvůli provizornímu vybavení domácí kanceláře potíže s držením těla, které mohou později vést k závažným zdravotním komplikacím. Špatné připojení k Internetu, žádný přístup ke kancelářskému vybavení či dokonce domácí mazlíčci vyžadující pozornost – to vše může mít vliv na produktivitu těch, kdo pracují z domova. 

Toto jsou některé z poznatků získaných na základě globálního průzkumu společnosti Regus, která je největším poskytovatelem flexibilních pracovišť na světě. Během průzkumu bylo dotázáno více než 24 000 podnikatelů z více než 90 zemí.

Práce z domova má podle Serge Dupauxe, generálního ředitele Regus ČR, rozhodně vliv na soustředění a produktivitu. „Zaměstnance přirozeně lákají výhody flexibilních pracovních přístupů. Díky nim nemusejí ztrácet čas dojížděním a mohou si upravit pracovní dobu podle svých potřeb, aby dosáhli lepší rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Ale získané poznatky ukazují, že práce v profesionálním pracovním prostředí v blízkosti domova je výhodnější než vlastní práce z domova, protože se tak můžete vyhnout stresovým situacím v rodině, vytvoříte si lepší profesionální image a zlepšíte svou celkovou produktivitu.“

Hlavní poznatky:

  • Pro pracovníky v České republice představují při práci z domova největší problém tři překážky:
    • Děti nebo ostatní členové rodiny vyžadující pozornost (73 %)
    • Děti, ostatní členové rodiny nebo domácí zvířata vyrušující během telefonních hovorů (44 %)
    • Nedostatečný přístup ke kancelářskému vybavení (34 %)
  • Překážkou jsou také zdravotní komplikace. 10 % respondentů si stěžuje na zdravotní potíže s držením těla v důsledku nevhodného vybavení domácí kanceláře
  • Téměř pětina respondentů (18 %) je nespokojena s nedostatkem vhodné pracovní plochy
  • Celkem bylo identifikováno 15 různých problémů, které představují překážku pro produktivní práci z domova

 

 

Jiří Kocourek

PR & Social Media Consultant

 
 

Monika Barton

VŠE 

Práce z domova má jistě svá úskalí, což ví mnoho OSVČ – a proto také vznikají v posledních jako houby po dešti v ČR coworkingová centra. Na druhou stranu určitě nečekám, že společnost Regus, která se živí pronajímáním kanceláří, bude práci doma nějak výrazně propagovat. :-) Práce doma má ale i spoustu výhod, kterých se dá při dobrém plánování a disciplíně dobře využít. Pravda je tak někde uprostřed.

20.11.2012 08:56   Reakce

Radim Koštial

Human Vision 

Myslím, že je to hodně individuální. Já osobně kombinuju Hub s home office, kde jsem vděčný za vlastní místnost, kterou jsem si zařídil podle sebe. S osobní efektivitou moc problém nemám, protože mi došlo, že i v tomto případě by se člověk měl naučit poslouchat svoje tělo a vypozorovat (nebo si to nechat určit), které části dne mám kreativnější a které ne. To není věc školení time managementu, to je věc osobních biologických hodin. Takže emaily a operativu se snažím vyřizovat tehdy, kdy bych to dělat měl a něco tvůrčího si nechávám zase na jinou část dne. Mnohem větší problém práce z domova – alespoň u sebe – vidím v jednoduchosti přístupu k ledničce. Tento faktor se podepisuje na mé postavě mnohem víc, než tvar mojí pracovní židle ... :-)

28.11.2012 12:39   Reakce

Pavel Vranka

Osobně mám s prací doma dobré zkušenosti, i když mnoho by se dalo zlepšit. Dobře je to shrnuto v knížce Práce na dálku (http://www.pracenadalku.cz/ebook). Mám ale jiný problém. Jak vysvětlit dětem, že nemají vysedávat u počítače, když mě u něj vidí skoro pořád. Oni taky chtějí "pracovat".

17.12.2012 13:53   Reakce

Petr Skondrojanis

Pavle ono je to jako se vším. Pasivní vysvětlování moc nefunguje, protože to opravdu nechapiou a chtějí pracovat. Navíc pro ně jsou počítače přirozená součást života. Takže asi je doma od toho úplně neodradíte a proto je potřeba s nimi aktivně vymýšlet program, který bude mimo obrazovky.

09.02.2013 20:51   Reakce

GARANTI RUBRIKY

Hanka Velíšková

Personální ředitelka společnosti KPMG

Vendy Jersáková

HR praktik na cestě za moderním pracovním prostředím a kultivovanými mezilidskými vztahy

 
 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy