Stálé rubriky / HR – Human Relations
Stálé rubriky

Průzkum: Pracovat doma za přítomností dětí? Raději ne!

14.11.2012  Jiří Kocourek 4  komentářů

Rozptylování ze strany ostatních členů rodiny je podle studie Regus pouze jedním z mnoha problémů lidí pracujících z domova.

Práce z domova se může zdát jako vysněné a přitom praktické řešení pro české pracovníky, kteří chtějí omezit dojíždění do práce a věnovat více času svému osobnímu životu. Realita je ovšem často úplně jiná, protože téměř tři čtvrtiny z těchto pracovníků uvádějí, že je pravidelně rozptylují děti nebo ostatní členové rodiny.

A to není zdaleka jediná překážka: jednoho pracovníka z deseti postihují kvůli provizornímu vybavení domácí kanceláře potíže s držením těla, které mohou později vést k závažným zdravotním komplikacím. Špatné připojení k Internetu, žádný přístup ke kancelářskému vybavení či dokonce domácí mazlíčci vyžadující pozornost – to vše může mít vliv na produktivitu těch, kdo pracují z domova. 

Toto jsou některé z poznatků získaných na základě globálního průzkumu společnosti Regus, která je největším poskytovatelem flexibilních pracovišť na světě. Během průzkumu bylo dotázáno více než 24 000 podnikatelů z více než 90 zemí.

Práce z domova má podle Serge Dupauxe, generálního ředitele Regus ČR, rozhodně vliv na soustředění a produktivitu. „Zaměstnance přirozeně lákají výhody flexibilních pracovních přístupů. Díky nim nemusejí ztrácet čas dojížděním a mohou si upravit pracovní dobu podle svých potřeb, aby dosáhli lepší rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Ale získané poznatky ukazují, že práce v profesionálním pracovním prostředí v blízkosti domova je výhodnější než vlastní práce z domova, protože se tak můžete vyhnout stresovým situacím v rodině, vytvoříte si lepší profesionální image a zlepšíte svou celkovou produktivitu.“

Hlavní poznatky:

  • Pro pracovníky v České republice představují při práci z domova největší problém tři překážky:
    • Děti nebo ostatní členové rodiny vyžadující pozornost (73 %)
    • Děti, ostatní členové rodiny nebo domácí zvířata vyrušující během telefonních hovorů (44 %)
    • Nedostatečný přístup ke kancelářskému vybavení (34 %)
  • Překážkou jsou také zdravotní komplikace. 10 % respondentů si stěžuje na zdravotní potíže s držením těla v důsledku nevhodného vybavení domácí kanceláře
  • Téměř pětina respondentů (18 %) je nespokojena s nedostatkem vhodné pracovní plochy
  • Celkem bylo identifikováno 15 různých problémů, které představují překážku pro produktivní práci z domova

 

 

Jiří Kocourek

PR & Social Media Consultant

 
 

Monika Barton

VŠE 

Práce z domova má jistě svá úskalí, což ví mnoho OSVČ – a proto také vznikají v posledních jako houby po dešti v ČR coworkingová centra. Na druhou stranu určitě nečekám, že společnost Regus, která se živí pronajímáním kanceláří, bude práci doma nějak výrazně propagovat. :-) Práce doma má ale i spoustu výhod, kterých se dá při dobrém plánování a disciplíně dobře využít. Pravda je tak někde uprostřed.

20.11.2012 08:56   Reakce

Radim Koštial

Human Vision 

Myslím, že je to hodně individuální. Já osobně kombinuju Hub s home office, kde jsem vděčný za vlastní místnost, kterou jsem si zařídil podle sebe. S osobní efektivitou moc problém nemám, protože mi došlo, že i v tomto případě by se člověk měl naučit poslouchat svoje tělo a vypozorovat (nebo si to nechat určit), které části dne mám kreativnější a které ne. To není věc školení time managementu, to je věc osobních biologických hodin. Takže emaily a operativu se snažím vyřizovat tehdy, kdy bych to dělat měl a něco tvůrčího si nechávám zase na jinou část dne. Mnohem větší problém práce z domova – alespoň u sebe – vidím v jednoduchosti přístupu k ledničce. Tento faktor se podepisuje na mé postavě mnohem víc, než tvar mojí pracovní židle ... :-)

28.11.2012 12:39   Reakce

Pavel Vranka

Osobně mám s prací doma dobré zkušenosti, i když mnoho by se dalo zlepšit. Dobře je to shrnuto v knížce Práce na dálku (http://www.pracenadalku.cz/ebook). Mám ale jiný problém. Jak vysvětlit dětem, že nemají vysedávat u počítače, když mě u něj vidí skoro pořád. Oni taky chtějí "pracovat".

17.12.2012 13:53   Reakce

Petr Skondrojanis

Pavle ono je to jako se vším. Pasivní vysvětlování moc nefunguje, protože to opravdu nechapiou a chtějí pracovat. Navíc pro ně jsou počítače přirozená součást života. Takže asi je doma od toho úplně neodradíte a proto je potřeba s nimi aktivně vymýšlet program, který bude mimo obrazovky.

09.02.2013 20:51   Reakce

GARANTI RUBRIKY

Hanka Velíšková

Personální ředitelka společnosti KPMG

Vendy Jersáková

HR praktik na cestě za moderním pracovním prostředím a kultivovanými mezilidskými vztahy

 
 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy