Téma
Téma

Petr Skondrojanis zve na měsíční téma: Umění (de)motivace

09.04.2013  Petr Skondrojanis 2  komentářů

Poslední dobou se mi přihodilo pár věcí, které na mne zapůsobily demotivačně. Doslova mne zastavily, což se mi už dlouho nestalo. Každá akce byla velmi náročná, spotřebovával jsem neskutečné množství sil, abych se zase pohnul. Je to, jako když vám dojde benzín a tlačíte auto, a buď máte štěstí, že jedete po rovině, nebo ještě větší štěstí, protože jedete z kopce, anebo tlačíte do kopce a pak je to velmi náročné. A byl jsem překvapený, že –jako ostatně u spousty jiných negativních věcí – stačí velmi malé množství demotivátorů, a je to!

Slovo motivace pochází z latinského slova „motivus”, které je odvozeno od slovesa „movere" neboli pohybuji. Doslova to tedy znamená, že pro naše chování a jednání existují jisté síly, které s námi hýbou a kterým se říká motivy. 

Nechci motivaci rozebírat vědecko-technicky, to si můžete najít kdekoli na internetu (cs.wikipedia.org/wiki/Motivace ) a navíc už toho bylo napsáno velmi mnoho. Motivaci dělíme na biologickou, sociální a může vycházet z vnitřních či vnějších podnětů atd.

Co je ale zajímavé – o demotivaci toho moc napsáno není. A navíc jsem se zamyslel nad tím, jestli na rozdíl od motivace existuje demotivace vnitřní. Spíše ne, demotivace je většinou vnější. Prostě vám někdo nebo něco sebere vítr z plachet. A ještě zajímavější je zamyslet se nad procesem remotivace, který je velmi, velmi obtížný. Vyfouknout balonek je tak snadné – rozvážete šňůrku a je to, ale znovu jej nafouknout už znamená značné úsilí a často se z toho zamotá hlava.

Proč se nad tím zamýšlím? Protože obecně často přemýšlíme nad motivací lidí, týmů, mančaftů, a když se cíle dosáhne, může se velmi snadno stát, že si takto dosaženého výsledku prostě přestaneme vážit, přestaneme se o něj starat, pečovat… Přitom bychom měli mít v každý moment na zřeteli, jak těžké je balonek nafouknout, jak lehce se vyfoukne a jak obtížné je znovu jej nafouknout. Mimochodem asi jste všichni zažili, že balonek nafukujete poněkolikáté a on prostě najednou praskne…

Osobně si myslím, že je důležité na tento jev více upozornit. Připomenout vám, kteří pracujete s lidmi, mezi lidmi, vytváříte týmy, udržujete výkonnost společností, že stačí tak málo! Stačí jedno špatné rozhodnutí, jeden demotivující manažer, špatně komunikovaná situace a můžete znovu nafukovat.

Chtěl bych se nad (de)motivací s ostatními kolegy-garanty zamyslet a přinést různé úhly pohledu. Jako obvykle nechceme v kavárně předkládat konkrétní návody ani kázat pravdu, protože tu neznáme. Nikdo není dokonalý, nikdo nemá patent na rozum a každý chybujeme, to je přirozené. Pokud vás ale donutíme na maličkou chvilku se zamyslet nad tím, kolik větru mají v plachtách vaši skvěle motivovaní kolegové a zda jim třeba z nějakého důvodu neubývá, bude naše mise splněna.

Mimochodem tlak na bezchybnost je často velmi demotivující, a přesto jsme mu vystavováni pravidelně po celý život. Těším se na příspěvky kolegů!

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy