Téma
Téma

Maličký svět

29.01.2015  Martin Hudeček 2  komentářů

Musím rychleji, svět se zmenšil. Můžeme cokoliv a musíme cokoliv. Jak dlouho ještě? 30 sekund nám ukazuje svět, toť cesta do věčnosti. KLIK. Cesta se každý den zkracuje, vzdálenost zůstává stejná. Vytváříme nové bohy, modlíme se a chceme rozhřešení. Řekni mi, kdo jsem, proč to dělají a kam nás vedou? Otevři oči, dopřej si 30 sekund ničeho. Jsi jen ty a toto je tvůj svět.

Tak kdy, kdy už to nestihnu? Dojdou mi síly a já nesplním svůj limit. Už aby se to stalo. Rychleji, musím rychleji. Jít, myslet, rozhodovat.

Každá cesta, zdánlivě stejně dlouhá, přesto kratší. Říkali mi, že to je normální. Že si mám zvyknout, takový je dnešní svět. Není důvod se bát, technologie jsou tady od toho, aby mi umožnily to zvládnout. Technologie, jasně. Ale co já. Já to zvládnu?

Svět se zmenšil a je tak strašně maličký. Informace, vědomosti, znalosti i zkušenosti, vše máme dostupné kdekoliv a kdykoliv. Už žádné výmluvy. Toto je trend a ty jej zvládneš. Ne? Vážně? Svobodně se rozhodni, ale mysli na následky.

Můžeme cokoliv a musíme cokoliv. Ne, dnes není možné se vymlouvat. Říct, tohle já nemohu vědět, to jsem nevěděl. Tvoje chyba. Můžeš, musíš. Stačí se snažit.

Zkracuj. K čemu potřebuješ čas? To, co bylo před tisíci lety několik týdnů, před sto lety několik hodin, to dnes představuje pouhou vteřinu. Je možné dál zkracovat? Jak dlouho ještě? Čas je zboží s nedozírnou hodnotou, čím víc dílků, tím víc moci. Stačí se podívat na to, jaké firmy mají nejvyšší hodnotu. Google, Apple, Facebook, to jsou správci našeho času.

Čas. Rozkouskovat a spotřebovat.

Krátíme chvíle na menší a menší dílky. Kratší knihy, články, filmy. Reportáž se stopáží 30 sekund nám ukazuje svět a formuje naše názory. Krato-chvíle, toť cesta do věčnosti. Děti v USA stráví u televize šest hodin denně, na jednom kanále vydrží průměrně dvě minuty. Klik, klik, klik, nová pohádka, nová realita. Nikdy se nedozvědí, jak to dopadlo, v čem byla pointa. To nevadí. Klik. Krátká videa na YouTube mají vyšší sledovanost než hlavní televizní pořady. Není třeba hledat skryté významy, číst mezi řádky. Podívám se, udělám si názor, už vím. V zájmu rychlosti a zkracování vytvářím své vlastní reality. Bez potřeby je obhájit. Není etalon, je jen moje pravda. Ty máš tu svou? Nevadí, pravdu máme oba. Říkáme tomu svoboda, rovnost.

Cesta se každý den zkracuje, vzdálenost zůstává stejná. Svět se zmenšuje. Je tohle cesta k počátku? Ke světu v podobě malé kuličky, kterou vezmeme do pomyslné dlaně?

V zájmu zvyšování rychlosti a zkracování pomyslných vzdáleností vytváříme nové bohy. Jednoduchost, Ovladatelnost, Dostupnost, Mobilita, Srozumitelnost… Jednou se pokloníš a už stavíš chrámy. Necháš se vést. Nejlepší film, restaurace či nejbližší přítel? Stačí se pomodlit a bůh mi vše vyjeví. V duchu jednoduchosti nás provází. Už ani nevíme, čí jsou naše myšlenky, a vlastně nás to ani nezajímá. Jsou to bohové a vědí o nás všechno. Kde jsme, co děláme, co a koho máme rádi, na co máme chuť. S kým právě mluvíme a o čem. Musí to vědět, modlíme se a chceme rozhřešení, vyslyšení našich modliteb.

Modlíme se: „Nabídni mi to, co právě potřebuji. Ukaž mi cestu. Kdo je pro mě nejlepší? Koho si mám vybrat? Vyber za mě to nejlepší řešení. Řekni mi, co to znamená. Řekni mi, kdo jsem.“ Jsou našimi průvodci světem. Roztříštěným, spojeným a neustále zrychlujícím světem. Vzájemná výhoda. My se modlíme a oni činí. Nový panteon, který překrývá vše. Nezodpovězená otázka! „Proč to dělají a kam nás vedou?“

Otevři oči. Vezmi rozum do hrsti a uvědom si, že jsi to ty, kdo ovládá boha. Bůh bez svých věřících neexistuje. Otevři oči a věz, že každá mince má dvě strany. Uvědom si, že každé zjednodušení je nutné zaplatit. Využívej výhod nového panteonu, ale buď vědomý, buď bdělý. Říká se tomu individuální zodpovědnost. Čím začít? Zastav, dnes ne, vystup z kruhu, z matrixu. Dopřej si 30 sekund ničeho. Zavři oči a existuj. Nic víc. 2 minuty ničeho. A zase se rozhlédni. Jiný svět? Jaké byly ty 2 minuty? Nekonečné? Jako 2 dny? 

A to je jen začátek. Život je nekonečný, bohatý a skvělý. Stačí jen být a vědět, že jsi. Využívat výdobytků naší doby, vědomě. Nebát se pochybovat, odmítnout. Jsi jen ty a toto je tvůj svět.

 

Foto: Flickr user: Hartwig HKD

Martin Hudeček

Systemický kouč, jednatel a manažer v ORBITu, konzultant, podnikatel a pedagog.

 
 

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy