race and ethnicity essay essays on social service where to buy essays financial management homework help students essay samples of review of related literature writing marketing dissertation persuasive speech order
Téma
Téma

Co mi život konzultanta vzal a dal

01.05.2014  Hanka Smítalová 1  komentářů

Na horskou dráhu konzultanta jsem se vydala v roce 2008 – měla jsem „zažito“ téměř deset let HR práce pro dvě korporátní společnosti, byla na vrcholu firemního žebříčku a měla pocit, že už nic nového nemůžu ani nabídnout, ani zažít. Můj osvícený šéf mi jednou položil záludnou otázku: „Tak proč to, co umíš a miluješ, neděláš sama za sebe?“. Ta otázka voněla dobrodružstvím a novotou, a tak jsem dala výpověď, přibližně tři měsíce se intenzivně připravovala na všechny možné varianty, které mohou nastat, plnila se optimismem a získala své první dva klienty, jejichž značky jsem vždy respektovala a obdivovala.
I když dnes označení „konzultant“ raději měním za slova „roztleskávačka, spojovatelka a rádce“, dobrovolně přiznávám, že tato práce mi hodně dala a stále dává, ale zároveň mě také o něco připravila. A o tuto bilanci se s vámi chci podělit na následujících řádcích…

Život konzultanta mi vzal:

Pocit někam patřit
Jako zaměstnanec korporace jsem měla jasnou příslušnost a nosila firemní dres, který mi dával pocit sounáležitosti. Patřily k tomu jak pravidelné rituály v podobě porad, slavení narozenin či úspěchů, 1x měsíčně týmové pivko nebo jen pondělní ranní káva a sdělování víkendových zážitků. 

Coby HRista jsem patřila ke komunitě lidí pracujících ve stejném oboru a člověk zažíval v dobrém slova smyslu pocit klubového členství na akcích pořádaných například americkou obchodní komorou nebo společností Hays.

Jistotu a pocit samozřejmosti
Ztratila jsem jistotu pravidelné práce, a tím i jistotu pravidelného výdělku; nemám „svůj“ stůl ani židli a s každým novým projektem/klientem začínám nanovo a musím se bez zbytečného tápání znovu a rychle zorientovat a adaptovat v novém prostředí. Jako zaměstnanec jsem měla zmáknuté interní procesy a policy a mohla jsem vždy samozřejmým hlasem říct „u nás to děláme tak a tak.“ Byla jsem bez pochyb, protože mi byla jasná pravidla hry i hodnotový žebříček a nemusela jsem s každým novým projektem cihlu po cihle znovu budovat důvěru a otevřené vztahy.  

A víte, kdy se pocit jistoty projevil nejhmatatelněji a nejkomičtěji? Když jsem na své první konzultantské Vánoce nedostala od dodavatelů a obchodních partnerů žádný dárek ani žádné pozvání na večírek, protože si mě už nemuseli hýčkat.  

Týmové sdílení
Určitě to znáte – člověk často při řešení a tvoření potřebuje mluvit a sdílet názor s někým spřízněným z oboru a týmu, s někým, kdo je stejně znalý prostředí jako on. Já jsem o tohle ochuzena – jednak se mi neustále mění týmy i prostředí a jednak si mě klienti najímají jako experta pro danou oblast a očekávají už hotové řešení a návrh. 


Život konzultanta mi dává:

Různobarevnost
Díky tomu, co dělám, se dostávám do odlišných firemních světů a obvykle žasnu, jak je každý jedinečný. HR je sice disciplína fungující všude na stejných základních pravidlech, ale má mnoho podob, které mě neustále učí a nasazují brouky do hlavy. Po dvou zahraničních projektech pro vládní organizace už například vím, že nechci být součástí projektů EU, a taky jsem učinila objev, že jako HRista jsem ideálním vedoucím start-up projektů. Tím, jak sdílím různé klienty, získávám nadhled – nezabředávám do niterných záležitostí, nejsem izolována v bublině, a situaci tak můžu vnímat komplexněji a mnohem jasnějším okem.

Vlastní značku
Stala jsem se sama sobě značkou a s tím je spojený velký pocit osobní odpovědnosti ke klientovi a zaměření na výsledek v požadovaném termínu. Vím, že to, jak projekt zvládnu, mi otevírá dveře nového klienta, a že pokud budu opravdová a důvěryhodná, mám záruku další zajímavé práce, která přichází na základě ústního doporučení spokojeného klienta. 

Nomádství
Mou každodenní výbavu tvoří notebook, blok, tužka s gumou a mobil. Záleží jen na mně, kam „svou“ pomyslnou židli lokalizuji – mým kritériem je pouze dobrá káva a wifi. Pokud projekt nevyžaduje pravidelné schůzky s klientem, můžu díky Skypu a face time pracovat na dálku a moje práce není ohraničena kontinenty. 

Svobodu rozhodování
V roli zaměstnance korporace jsem mohla nahlas říct svůj názor, na stranu druhou jsem musela respektovat firemní strategii, a někdy tak pracovat na projektech, se kterými jsem nebyla vnitřně vyladěna a přesvědčena o jejich smyslu. Jako konzultant dostávám zadání přímo od majitelů/ředitelů společností a mám svobodu rozhodnutí, se kterým klientem/projektem chci propojit energii, protože je blízký svými hodnotami, a tudíž smysluplný. Jelikož jsem člověk, kterého velice snadno nadchnete myšlenkou a nápadem, vytvořila jsem si jednoduché pravidlo tří, které mi zabraňuje vrhat se do všeho lákavého. Pravidlo tří zní: projekt dělám pro lidi/značku, kteří mě baví; na projektu se něco učím; projekt je spravedlivě odměněn. 

Žonglérství s časem
Mám každý den 24 hod., o jejichž průběhu se rozhoduji pouze já sama. Dovolenou si dovoluji sama sobě, home office můžu mít každý den a člověk se v té svobodě může strašně rychle ztratit. Protože mám respekt vůči klientovi i termínům, naučila jsem se velmi důkladně plánovat čas. Dokonce jsem přišla na chuť metodě GTD, která mi ještě před pár lety přišla totálně nespontánní, a dnes díky ní můžu ráno vyhodit do vzduchu míčky/úkoly a v průběhu dne je v klidu pochytat.

Zdá se, že moje bilance vyznívá pozitivně a život konzultanta bych za nic nevyměnila – dává mi pocit, že za každým rohem na mě čeká něco nového, a když zavírám jedny dveře, otevírají se mi zpravidla hned další .

Vím, že na konzultanty se někdy pohlíží jako na „povídálky“ vytržené z praxe, kteří stojí hodně peněz. Ale tohle myslím platí u každé profese – stejně tak jako máte špatného a výborného kuchaře, tak existují konzultanti bravurní i ti na nic. Pokud máte zkušenost jen s tím špatným, prosím hledejte a zkoušejte dál, protože teprve až narazíte na toho skvělého rádce, budete schopni jeho služby docenit. Přeji hodně štěstí při hledání!

 Foto: iStock

Beny

Nezávidím Vám

26.06.2014 18:32   Reakce

Minulá témata

 
Přináší společnost LMC, s.r.o., vyrobeno ve spolupráci s Omega Design & Breezy